Lapsella synttärit heinäkuussa. Milloin juhlat tarhakavereille?
Joo, tiedän, olen hyvissä ajoin tämän kanssa. Mutta oletteko järjestäneet päiväkotikavereille juhlat kesä- vai elokuun puolella? Heinäkuussa lienee turha mitään edes yrittää?
Entä päiväkodissa, kai heinäkuussa syntyneitäkin siellä joskus juhlitaan?
Kommentit (10)
Nelivuotias juhlii siellä vuodessa 20 synttärit, kaikki muiut pääsevät paistattelemaan päivänsankareina ja nän itse ei koskaan, sillä on syntynyt väärässä kuussa. Onko muissakin päiväkodeissa näin vai voiko asiasta sopia päiväkodin aikuisten kanssa?
Jos juhlii heinäkuussa, niin pitää sit selvittää hyvissä ajoin kutsuttujen puhelinnumerot ainakin, kun ei voi kutsuja silloin lokeroon jättää.
Ap
Mulla on nuorimmat syntyneet elokuun alussa ja menevät päiväkotiin aina vasta puolvälissä elokuuta, eikä heitä siellä enää mitenkään juhlita tietenkään.
Korostuu nyt vaan koulussa.
MUTTA sekä pk:ssa että eskarissa että koulussa on pidetty "puolivuotisjuhlat" aina niille, jotka on syntyneet loma-aikaan. Eli juhlitaan sitten tasan puolen vuoden päästä synttäreistä.
Isompi probleema on ne kaverisynttärit - kukaan ei ole heinäkuun puolivälissä maisemissa täällä esikaupungissa :( Viime vuonna 14 kutsutusta juhliin ilmestyi 3. Nyt on puhuttu, josko juhlittaisiin tasan kuukauden päästä synttäreistä eli elokuussa.
Päiväkodissa oli aina päiväkoti kiinni heinäkuun. Kokeilimme eri versioita ja paras oli se elokuun puolivälin jälkeinen koulujen juuri alettua. Pidimme myös kesäkuussa ihan siinä toisella viikolla, kutsuimme koko 12 hengen lapsiporukan, joka vielä oli päiväkodissa kesäkuussa paikalla ja 6 pääsi. Eli suhdeluku on jotain tuollaista. Näin kävi parikin kertaa. Mutta se ei ollut elokuulle siirron syy, vaan se, että monet vanhemmat alkaa laskea "ketä kutsunut heidät, niin he kutsuvat ne" -laskelmat aina kesäloman jälkeen. Näin meidän lasta ei enää kutsuttu, koska "ehtinyt" koskaan niihin laskelmiin pidettyään omat synttärinsä porukan vikana. Siksi suosittelen syksyä.
Vähän vaihdellen päiväkodissa on juhlittu.
Joskus elokuussa ja välillä just, ennen kuin päiväkoti mennyt kesäksi kiinni.
Joskus ollaan vaan vietetty nimipäivät ja tarjottu silloin kavereille herkkuja.
Nyt jo koululainen ja varmaan kesäkuun alussa pidetään kaverisynttärit. Lairtan kutsuun, että synttärit heinäkuussa ,mutta juhalat nyt. Hyvin on sujunut näin.
elokuussa lomien jälkeen.
Meillä päiväkodissa keä-heinäkuussa syntyneiden lasten synttärit vietetään toukokuun viimeisellä viikolla,kun kaikki tarhakaverit on vielä paikalla. Eli kaikki saa olla sankareina.
Aikanaan kun päiväkoti loppuu, niin eihän lapset enää elokuussa tulisi hoitoon, ja niinpä jäisi sen vuoden synttärit juhlimatta. Ei koulussa enää juhlita elokuussa menneitä synttäreitä.
Meidän päiväkodissa kaikkien heinäkuussa syntyneiden lasten synttärit juhlitaan kesäkuun puolella, jonain sellaisena päivänä kun kellään muulla ei ole synttäreitä. Jokainen saa oman juhlan joka tapauksessa.
Meidän poika on syntynyt heinäkuun alussa ja toistaiseksi on onnistuttu pitämään myös kaverisynttärit silloin oikeana päivänä. Nyt kun päiväkoti on ollut jo koko viikon kiinni, niin perheet lienee enimmäkseen lomalaitumilla. Pidetään varmaan synttärit kesäkuun lopulla. Saa kutsua kaikki tämän vuotiset päiväkotikaverit, nekin jotka lähtee sitten kouluun.
koska elokuussa ryhmien koostumus vaihtuu, osa vaihtaa tarhaa ja tulee uusia lapsia samoin ohjaajat tuppaavat vaihtumaan.
Tarhan kanssa sovit, että juhlat on kesäkuussa ennen juhannusviikkoa, jolloin suurin osa on vielä paikalla.
Ollaan oltu yhden tarhakaverin syttäreillä heinäkuussa, mutta eipä ollut montaa lasta.
Aikanaan kun päiväkoti loppuu, niin eihän lapset enää elokuussa tulisi hoitoon, ja niinpä jäisi sen vuoden synttärit juhlimatta. Ei koulussa enää juhlita elokuussa menneitä synttäreitä.
Olen eri mieltä, tiedän parikin heinäkuun lasta, kun juhlii aina koulujen alettua synttäreitään. Niin meilläkin. Ja hyvin menee.
Ja kun meillä loppui päiväkoti lapselta, niin pidimme kahdet lapsisynttärit sinä kesänä. Niille, jotka päiväkodissa olivat ja sitten koululuokalle ekalla elokuussa vähän kuin "tutustumisjuhlana" samalla. Samaan kouluun samalle luokalle tuli päiväkodista samasta ryhmästä vain 2 lasta. Heidät toki kutsuttiin tuplasti, mutta eivät päässeet kesäkuussa, joten tuokaa ei sitten ollut ongelma.
Itse olen syntynyt heinäkuussa ja haastavaahan se oli saada kaikki kaverit paikalle silloin oikeaan aikaan. En koskaan käynyt tarhassa, joten kohdalleni nämä asiat tulivat vasta kouluiässä. Mikäli oikein muistan niin synttärit juhlittiin aina heinäkuussa ja suurin osa kavereista pääsi paikalle.
jotka lapsi haluaa. Kaikki eivät muutenkaan pääse synttäreille aina, joten mikä poikkeus tuo heinäkuukaan olisi.
Mulla on nuorimmat syntyneet elokuun alussa ja menevät päiväkotiin aina vasta puolvälissä elokuuta, eikä heitä siellä enää mitenkään juhlita tietenkään.