Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vauva 8,5kk ja yöt yhtä härdelliä! Neuvoja.

Vierailija
26.10.2010 |

Vauva oli pienenä kohtalaisen hyvä nukkuja, mutta noin 4kk:n iästä on yöt aina vaan tulleet rikkonaisemmiksi. Viime yökin meni: nukkumaan 21, ensimmäinen kitinä 22:30, jolloin annoin maitoa pullosta, tutin ja heijasin peppua, seuraavat herätykset 01, 02, 04, 05, 06 ja 07 ylös. Ótan aina ekasta herätyksestä viereen. Ja pelkkä ruoka ei aina riitä vaan sen jälkeen kitisee, ähisee, hukkaa tuttia jne.



Nyt meni hermot ja tämän tilanteen täytyy muuttua. Yösyöminen saa loppua ja ei mun maailma kaadu, jos tulee viereen, mutta siinä pitää nukkua, eikä huitoa, potkia mua naamaan, kitistä ja kiipeillä. Ryömimään alkoi 4,5kk ja on kontannutkin jo pitkään eli juuri opituista taidoista ei ole kysymys.



Millaista unikoulua tähän kannattaisi kokeila?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.10.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

paitsi että piti saada joka herätyksellä tissiä. Nukuttiin perhepedissä.

Nyt 5 yötä sitten mulla palo päreet ja lopetin yölliset tissinlutkutukset. Saa 2 kertaa maitoa pullosta yön aikana. Otin pinniksestä laidan pois ja nukkuu nyt siinä meidän sängyn vieressä omalla paikallaan. Jätettiin pinniksen pohja meidän sänkyä alemmas niin ei pääse mönkimään sieltä pois. Kolmantena yönä alko toimia, ekat 2 huusi ja kiukutteli muuttuneista olosuhteista. Nyt myös jatkaa maidon jälkeen unia oikein nätisti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla