Suosittelen lämpimästi: Menkää joskus johonkin sanan ja rukouksen iltaan
tai muuhun tilaisuuteen, jossa julistetaan Jumalan sanaa. Mene ehtoolliselle. Tähän viestiin ei tarvitse vastata. Tämä oli viesti sinulle. Laita se sydämeesi.
Kommentit (26)
Ei mitään apua tai vaikutusta. En mene enää.
mä selviän nippanappa sukulaisten kirkkohäistä ja ristiäisistä..
mulle tulee ahdistunut jajotenkin ällöttävä olo kun en tajua miten ihmiset oikeasti voi uskoa tuollaiseen ja lapsikin siunataan jossain ihmeen palvonta menoissa jumalan lapseksi..
sorry vaan mutta ei tosiaankaan ole mun juttu!
ja toinen juttu mikä musta oli tositörkeää oli lasten joulujuhlassa se tiernapojat vai mikä se nyt on.
siinä siis solvataan mustia ja käsketään selvin sanoin mennä tappamaan poikalapsia.
onko tosiaan tarpeellista että lapset laitetaan esittämään tuollaista ja pienemmät sisaruksen sitten vanhempien kanssa sitä esitystä katsoo..
Olen ymmärtänyt näistä keskusteluista, ettei kirkollisveroja maksamatonta hyväksytä mihinkään kristilliseen toimintaan. Silloinhan poimii vain rusinat pullasta? Uskaltaako mennä enää kirkkohäihin vieraaksikaan, jos kutsutaan?
Minua kiinnostaa ihan kaikki rituaalit ja seremoniat, joten uteliaisuudesta tulisin, vaikken uskokaan minkään uskonnon jumaliin. Mutta en tosiaan ole valmis liittymään kirkkoon ja maksamaan kirkollisveroja sen vuoksi, että näkisin mielenkiintoisia rituaaleja.
jonkin aikaa helluntalaisten tilaisuuksissa ja voin suositella. En muista, että ev. lut. kirkossa olisin koskaan saanut niin voimakkaan pyhän hengen kosketuksen (valtava tuntikausia kestävä erittäin voimakas hyvän olon tunne).
lähdet jonkun saatanallisen hyvän bändin keikalle bailaamaan. Siitä saa myös hyvän fiiliksen. Tämä on viesti sinulle. Laita se sydämeesi.
lähdet jonkun saatanallisen hyvän bändin keikalle bailaamaan. Siitä saa myös hyvän fiiliksen. Tämä on viesti sinulle. Laita se sydämeesi.
olin juuri lauantaina CMXn keikalla vielä ihan kosketusetäisyydellä eturivissä.
voin vaan sanoa että tunnelma oli mahtama ja se hurmos ja fiilis kantaa taas seuraavaan hyvään keikkaan asti!
kännit kuuluu tuohon tilaan olennaisesti :)
lähdet jonkun saatanallisen hyvän bändin keikalle bailaamaan. Siitä saa myös hyvän fiiliksen. Tämä on viesti sinulle. Laita se sydämeesi.
olin juuri lauantaina CMXn keikalla vielä ihan kosketusetäisyydellä eturivissä. voin vaan sanoa että tunnelma oli mahtama ja se hurmos ja fiilis kantaa taas seuraavaan hyvään keikkaan asti! kännit kuuluu tuohon tilaan olennaisesti :)
Ja kirjoittaessani tuota viestiä ajattelin mielessäni just sitä keikkaa. Oli törkeen hyvä keikka ja mahtava fiilis :-)
-saatanallinen ap-
Vielä seuraavana päivänäkin on ihan fiiliksissä.
Luonnossa voit takuulla kokea "pyhän kosketuksen".
tärkeintä on vastaanottavaisuus ei ole väliä uskonnolla/ideologialla. Tekniikaltaaan hurmokseen pääsy on helppoa.
kun en pääse hurmostilaan oikein missään tilanteissa? Ihmettelen vain muiden hullua hurmosta?
ja havaittiin tuntikausia kestävä erittäin voimakas hyvän olon tunne :D
nähtiinköhän me siellä?
me riekuttiin systerin kanssa eturivissä!!vieläkin mustelmat kylkiluissa kun puristuin edessä olevia laatikoita vasten :) oli kyllä mahtava meno!!
jonkin aikaa helluntalaisten tilaisuuksissa ja voin suositella. En muista, että ev. lut. kirkossa olisin koskaan saanut niin voimakkaan pyhän hengen kosketuksen (valtava tuntikausia kestävä erittäin voimakas hyvän olon tunne).
Kävin keväällä tuollaisessa illassa ja koin vielä johdatusta että pääsin sinne, ja koin sen hyväksi.
Lopuksi oli rukousta, menin rukoilijan luo.
Itketti.
Kun lähdin, tunsin että sydämessäni oli rauha.
Ja olin tässä kerran parannusillassa(ei kirkon tiloissa) ja se oli tosi voimakas kokemus.
Siellä tuli tuskani ulos.
kun en pääse hurmostilaan oikein missään tilanteissa? Ihmettelen vain muiden hullua hurmosta?
Toiset vain ovat herkempiä. On kysymys kevyestä hypnoosista. Kaikkia ei voi vaivuttaa tähän tilaan täydellisesti. Mieli ei saa panna vastaan.
Pientä lasta ei saa hypnoosiin/hurmokseen koska lapsi on kykenemätn käyttämään mielenajtusta.
Taitava saarnamies joka itseasiassa on hypnotisoija saa seurakunnan kellistymään ketoon taitavalla tekniikalla. Äänenepainotukset (ylös ja alaslaskeva ääni) musiikki, valot, symboliikka, yhteenkuluvaisuus ovat tärkeitä vaikuttimia.
Jos ihminen tilaan astuessaan on asennoitunut asiaan avoimesti ja odottavasti on hurmokseen pääsy helpompaa.
äläkä tyrkytä satujasi muille.
uskonnon tyrkytäminen pitäsi kieltää lailla.
lasken sen yksityisyyden loukkaamiseksi
Itse suosittelisin ihan perinteistä Jumalanpalvelustakin tai muuta seurakunnan tilaisuutta.
hyviä kommenteja :)
olet ap varmaan tyytyväinen?
Luonnossa voit takuulla kokea "pyhän kosketuksen".
Käyn aika usein luontoretkillä ja sielläkin on
hyvää, luonnon rauhaa ja ihanaa.
16
Viime päivät on osoittaneet miten visusti moista kannattaa karttaa!