Unikoulu: milloin pääsee vauvan "tassuttelusta" eroon?
Vauvaa on tassuteltu jo viikkotolkulla ja silti herää noin parin tunnin välein. Jos ei tassuttele ajoissa, niin sitten vauva nousee seisomaan ja virkistyy tai alkaa itkeä. Ikää 11 kk.
Pitäisikö vaihtaa keinoja?
Kommentit (2)
mene tassuttelemaan, mutta tosi harvassa on ne kerrat että itsekseen nukahtaa. En tosin yleensäkään säntää heti vaan kuulostelen tilannetta.
Toiveikkaana taisin minäkin silloin aikoinaan lukea tuon mll:n sivuilla olevaan tassuhoito-ohjeen:
"Kun kotiunikoulua noudatetaan johdonmukaisesti, terveen lapsen nukkumisessa voi tapahtua muutoksia jopa kolmessa neljässä yössä." Joopa joo. (tuohon oli linkki tuossa viereisessä keskustelussa, missä kysytään tassutteluohjeita.)
Ja loppuyötä kohti tassuttelu meillä vain kiihtyy kunnes lopulta noustaan neidin kanssa puoli kuudelta ylös (nukkumaan menty yhdeksän ja kymmenen välillä).
ap
tassuteltiin 10 kk - 1,5 v. iässä vähän koko ajan. Välillä aina yritettiin semmoista, ettei mentykään tassuttelemaan, ja joskus sitten nukahtikin itsekseen. Kovin tassutteluvaihe kesti varmaan puolisen vuotta, sit alkoi helpottaa.
Pidettiin kuitenkin tassuttelua parhaana keinona rauhoittaa lapsi. (Vrt. huudatus tai vieressä nukuttaminen.)