2-vuotias juttelee mielikuvitushenkilöiden kanssa
Lienee ihan normaalia? Juttelee siis esim. piirrettyjen hahmojen kanssa aivan kuin ne olisivat paikalla, samoin joskus tuttujen kanssa, vaikka siis on yksin. Sanokaa, ettei ole ainoa laatuaan!
Kommentit (10)
Itselläni oli mielikuvitusystävä Marjatta vuosien ajan.
... Ja ihan normaali tokaluokkalainen on nykyään:-)
miltä hänen mielikuvitusystävänsä näyttivät.:D Oli koko suvun mielestä hauska kuunnella pikkusiskon tarinoita mielikuvituskavereista. Normaalia on - älä huoli, vaan nauti siitä!!!
Sulla on mielikuvitusrikas lapsi, joka on keksinyt mielikuvitusleikit aika varhaisessa vaiheessa. Hyvä juttu!
mielikuvituskaverit ja kaksi niistä on edelleen, lapsi on nyt 5v. Ne sen kaverit on vaan kasvanu huimasti eli ovat jo "isoja"
Niin arvelinkin, että ihan normaalia. Kun kerroin asiasta miehelle, hän vähän ihmetteli. Lapsi on vasta täyttänyt kaksi, eli puhekin on vähän mitä sattuu, mutta kiva kun pystyy jonkun kanssa juttelemaan kunnolla ;)
Tosi huvittavaa seurata vierestä noita keskusteluja!
ap
monesti tällaiset lapset ovat aika luovia ja mielikuvitusrikkaita. meilläkin hahmo on mukana ja sitä on pitänyt odottaa autosta, kerhosta, saunasta yms. on siis todellinen perheenjäsen:))
älä huoli. Sitä sanotaan mielikuvitusleikiksi ja se on jopa suotavaa lapsen kehitykselle.