Miten voi olla että vanhemmiten hampaisiin tulee rako?
Aikuisiällä olen nyt huomannut vuoden sisällä yhden hammasraon leventyneen. Ei ole etummainen "sätkärako" vaan siitä 2 vasemmalle ylähampaissa. Voiko tuo tuosta levitä vielä enemmänkin?
Kommentit (6)
Älä tee suullasi mitään sellaista joka voisi edesauttaa leukojesi levenemistä entisestään.
raot sen kun kaventuvat entisestään.
ensiksi kannattaisi tarkistaa ettei ole ientulehduksesta kyse (ienraja karkaa tulehduksen takia)
Hammaskaari ahtautuu ikääntyessä, ei päinvastoin!
Varaa aika suuhygienistille tai hammaslääkärille. Kyseessä saattaa olla paha tulehdus (parodontiitti).
ja kävin hammaslääkärissä, sillä arvelin karieksen leventäneen rakoa. EI siellä mitään ollut,eivätkä olleet huolissaan hammasrakojen levenemisestä.
Olen huomannut nyt neljääkymppiä lähestyessä kaikkien hampaiden rakojen väljentyneen. Joitain vuosia sitten sai tehdä töitä että sai edes hammaslangan hampaiden väliin ja nyt tuntuu että hampaa voisi ihan hyvin langata kolminkertaisella langalla eikä olisi mitään ongelmia.