Lukihäiriö pojallaniko??
Hei
Kertokaa lukihöiriöstä , kun pojallani 7v. on ehkä sellainen?? Menevät u,n,e lajakkaasti sekaisin ja nyt ekaluokkalainen poika vauhdilla alkaa vihata koko lukemis harjoitteluja ja kirjakin on jo tyhmä!!
Olemme menossa perheneuvolaan testeihin jos joskus päästään varmaan ensivuonna, kun kaikki aina niin hidasta.
t:Pojan äiti
Kommentit (9)
vielä visuaalisen hahmottamisen häiriö.
Eli kirjaimet menee sekaisin vielä kolmannellakin usein. Osaa kyllä melko sujuvasti lukea ja kirjoittaa, mutta hankalaa se kyllä on.
Erityisopettaja auttaa viikottain.
Lukihäiriö ei liity puhumiseen mitenkään, hän osaa sujuvastti puhua ja eskarissa ei ollut mitään ongelmia. hän on myös rauhallinen tapaus.Matikka sujuu erittäin hyvin. eli tämä hahmotus taitaa olla lähempänä.
Kun ei SINUN tarte sitä diagnoosia tehdä!
Mutta se lapsi NYT sinne puheterapeutille, soita vaikka neuvolaan jos antaisi numeron sille ja pääset jo tänään soittamaan sille!!! :(
2
lisätietoa lukivaikeudesta ja neuvoja siihen miten voit kotona tukea pojan oppimista. Netissä on mm. Ekapeli, joka on lukemisen oppimiseen suunniteltu. Pelin taustalla olevan Niilo Mäki -instituutin sivulta löytyy myös tietoa oppimisvaikeuksista.
Kun ei SINUN tarte sitä diagnoosia tehdä! Mutta se lapsi NYT sinne puheterapeutille, soita vaikka neuvolaan jos antaisi numeron sille ja pääset jo tänään soittamaan sille!!! :( 2
kyselee utelias ohis
Tokaluokkalainen poikani ei millään erota kaksoiskonsonantteja tai -vokaaleita ja pitemmissä sanoissa lukiessaan välillä arvaa lopun. Siis siili-silli kuka-kukka Olen myös miettinyt, mahtaako hänellä olla lukihäiriö.
Opettaja ei ole puuttunut asiaan. Matematiikassa poika saa täysiä pisteitä kokeista, on sosiaalinen ja jaksaa keskittyä.
itse ottaidin tosiaan yhteyttä koulun erityisopettajaan ja kyselisin neuvoja. Tosi ikävä, jos tutkimuksiin pääy kestään niin kauan, eikö sinne koulusta mennä koulupsykologin kautta. Pitkiä aikoja lapsen elämässä, ja ekaluokka kun on pääasiassa sitä äidinkieltä, niin syntyy ihan turhaan negatiivinen asenne koulua kohtaan. Harmi, ttei tänä huomattu jo eskarissa tai 5-v arviossa
itse ottaidin tosiaan yhteyttä koulun erityisopettajaan ja kyselisin neuvoja. Tosi ikävä, jos tutkimuksiin pääy kestään niin kauan, eikö sinne koulusta mennä koulupsykologin kautta. Pitkiä aikoja lapsen elämässä, ja ekaluokka kun on pääasiassa sitä äidinkieltä, niin syntyy ihan turhaan negatiivinen asenne koulua kohtaan. Harmi, ttei tänä huomattu jo eskarissa tai 5-v arviossa
Me ollaan saatu neuvolasta aika puheterapeutille ja eskaristakin on annettu toiselle puheterapeutille numeroa.
Mutta tsemppiä nyt kuitenkin, sinuna soittelisin jos vielä syksyllä saisi lapsen johonkin näytille niin siihen ongelmaan pääsisi käsiksi mahdollisimman nopeaan.
T. puheterapeutilla 3- vuotiastaan jo näyttämässä käynyt mamma.