Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

4-5v. lapsi autossa etupenkillä, turvaistuimessa

Vierailija
12.04.2010 |

Kaveri poikkesi eilen tuomaan muutamia tavaroitani ja huomasinpa vain, että hänen muksunsa 4-5v. istui etupenkillä, turvaistuimessa kylläkin ja kasvot menosuuntaan. Tuumasin vain, että eikö lapselle turvallisin paikka ole takapenkillä, mutta kaveri sanoi, että lapsi niin kauheesti tykkää istua edessä ja näkeehän siitä paremmin ja että useimmiten istuu kuitenkin takana. En asiaa enempää kommentoinut.



Onko tuo ihan laillistakaan? Eikö alle 12v. lapsen turvallisin paikka nimenomaan ole takapenkillä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsi oli sentäs asianmukaisessa turvaistuimessa ja kiinni. Kaverin lapsi 2 v istuu etupenkillä pelkällä korokkeella, se on minun mielestäni jo vastuutonta.

Vierailija
2/5 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

muistan vain kun minä ja sisarukseni oltiin pieniä, niin ei varmasti saatu istua etupenkillä edes korokkeella. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun on turvaistuin ja naama menosuuntaan. Turvaistuuintahan ei airbagin takia saa pistää etupenkille selkä menosuuntaan.



Jossain taidettiin myös ohjeistaa että etupenkille vaan jos lapsella on taipumusta avata salaa turvavyö jos on yksin takapenkillä.

Vierailija
4/5 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos pelkääjän paikalla on turvatyyny, ei lapsen ole hyvä istua edessä alle 140-150-senttisenä. Tai sitten turvatyyny pitää kytkeä pois päältä. Tämä perustuu siihen, että lyhyemmällä henkilöllä turvatyyny laukeaa väärään kohtaan (liian ylös) ja saattaa satuttaa pahasti.



Muuten etupenkillä saa tietenkin istua lapsikin, vaikka takapenkki on tilastollisesti turvallisin paikka kenen tahansa matkustaa.

Vierailija
5/5 |
12.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ilman turvavyötä.

Autossa on vyöt vain edessä.