Terveellisiä eineksiä, esim. Vian valmisruuat.
Oletteko koskaan lukeneet niiden tuoteselostetta?
Niin epäilinkin.
Kommentit (2)
Elintarviketeollisuusliiton asiantuntijaraati perusteli Vuoden Tähtituote 2008 valintaa seuraavasti: ”Via on ammattitaidolla rakennettu kokonaisuus, jossa on monenlaista innovaatiota. Pakkaus on hyvännäköinen ja se sisältää uutta teknologiaa. Viassa yhdistyy herkullisuus ja terveellisyys. Tuote on uudenlainen premium-luokan valmisruoka, joka tarjoaa nopeasti valmistettavan makuelämyksen ja houkuttelee uusia käyttäjäryhmiä.”
Vallankumous valmisruokahyllyssä alkoi syksyllä 2007, kun HK Ruokatalo toi markkinoille viisi täysin uudenlaista Via-valmisruokaa. Tuotteet houkuttelevat erityisesti ihmisiä, jotka haluavat kiireessäkin syödä hyvin, etsivät uusia makumaailmoja ja joille ruoan sisällöllä on aidosti merkitystä. Syysjaksolla nämä valmisruoka-ateriat saavuttivat 23 prosentin markkinaosuuden premium mikroateria-segmentissä. Sen myötä koko segmentti kasvoi jopa yli 28 prosenttia. Vuoden 2008 alussa Via-valmisruokasarja laajeni Hot Pot -keitoilla ja toukokuussa sarja kasvoi jälleen yhdellä uutuudella — HK Via Pasta Bolognesella.
HK Via-valmisruoat on kehitetty yhteistyössä ravitsemusasiantuntijan ja kokkien, mm. Jyrki Sukulan, kanssa. Näin tuotteissa yhdistyvät herkullisuus ja suositusten mukaiset ravitsemuskriteerit. Kaikki Via-tuotteet ovat saaneet Sydänmerkin, eli ne ovat tuoteryhmässään rasvan ja suolan kannalta parempia valintoja. Pakkauksissa on myös viitteellinen päiväsaanti (GDA) –merkinnät, jotka Via otti edelläkävijänä Suomessa käyttöön.
Tuotteiden valmistuksessa käytetyn uuden teknologian ansiosta annosten raaka-aineet säilyttävät tuoreutensa ja rakenteensa sekä aidot makunsa erinomaisesti. Teknologia mahdollistaa tuotteille myös säilyvyyden - ilman säilöntäaineita. Pakkausten käyttömukavuutta lisää niiden kalvossa oleva venttiili, joka viheltää, kun annos on kuumennuksen jälkeen valmis nautittavaksi.
suolaa.