Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

8½v:llä kuumetta 39,2 ://

Vierailija
29.05.2010 |

Eilen illalla alkoi, annoin juuri Pronaxenia ja illemmalla ajattelin Pamolia antaa niin saisi ehkä jotenkin nukuttua lapsonen.

Kauanko olette noinkin kovaa kuumetta seurailleet ennen lääkäiin menoa?

On syönyt ihan hyvin ja juo nesteitä säänn.

Kumma kun ainoa muu oire pienen pieni kurkkukipu.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
29.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta, että jaksaa juoda, katsoa tv.tä tm. Ei ihan veltto, eikä vain nuku koko ajan.



Juoda pitää paljon.



Mutta 8 1/2 v ei ole enää pikkulapsi, osaa sanoa mikä olo. Ja ymmärtää, että pitää juoda.

Vierailija
2/5 |
29.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi tuon ikäisellä katsoa 3 päivää jos vointi hyvä (saa tarpeeksi nestettä, ei ole veltto ja "tajuton" jne). 8v osaa jos itse kertoa voinnistaan.



Muistathan kovalla kuumeella myös viilennyksen: ei paksuja peittoja päälle ja jos kuume oikein korkea niin kylmään suihkuun/ vaatteet pois ja kylmät pyyhkeet ympärille. Me saimme tämän ohjeen kun kuume nousi 39, 7:ään.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
29.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alko päänsäryllä johon ei panadol auttanut kuin muutaman tunnin. Sit nous seuraavana päivänä korkea kuume ja veto oli pois, nukkui vain. Ei kurkkukipua,nuhaa,yskää. Lähdettiin toisena päivänä käymään terkkarissa josta saatiin lähete lastenklinikalle. Virustulehdus on joten lepo ja riittävä nesteen juonti ohjeistuksena.

Vierailija
4/5 |
29.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi niin 3 päivää seuraisin kotosalla.



Meillä 2v:llä oli jokin aika sitten kuumeilua joka nousi hitusen yli 40 asteen. Kuumelääkkeet eivät auttaneet. Sain kuumeen laskemaan alle 40 asteen avaamalla makuuhuoneen ikkunan(oli talvi), riisumalla lapsen alasti ja kun vähän oli virkeämpi syötin mehujäitä. Mietipä ap, miten on pärjätty ennenkuin keksittiin särkylääkkeet? On paljon kotikonsteja joilla ruumiinlämpöä saa halutessaan laskettua.



Kuume on elimistön keino tappaa taudinaiheuttajia, joten kuume sinänsä ei ole vaarallista. Mutta jos kestää pitkään kannattaa ottaa yhteyttä terveyskeskukseen.

Vierailija
5/5 |
29.05.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistelisin että 1-2h voi jopa mennä?

Lapsi sai 1h sitten Pronaxenia ja kuume silti yhä 38,8 astetta :/ sitä ennen se oli siis 39,3



Ap