Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vauvan vaatteet piloilla :(

Vierailija
17.06.2010 |

ELi n.puolissa vaatteissa on kauheita oransseja tahroja. SOsetta kun ollaan syöty ja tippunut paitaan niin on jäänyt kauheita tahroja. Myös kun/jos kakka on tullut vaatteiden läpi, se tahra ei vaan lähde. Harmittaa oikein kovasti :( ! Onko mitään keinoa saada tahrat pois, vai jääkö ne vaatteisiin lopullisesti ?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aurinko! Laita vaatteet märkinä auringonpaisteeseen kuivumaan, valkoisista lähtee ihan kokonaan, vaaleista vaatteistakin todennäköisesti kokonaan, mutta saattaa vaatia 2-3 kuivatuskertaa kirkkaassa auringonpaisteessa.

Vierailija
2/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku näistä luonto-ekohenkisistä kaupoista, Ekolo, Ruohonjuuri tms., tai sitten ihan lastentarvikeliikkeistäkin saa, ja osta SAPPISAIPPUAA. Myydään sekä paloina että nestemäisenä, haisee kamalalta mutta tehoaa. Jatkossa, kun sotkuja tulee, kastelet tahrakohdat, hierot niihin sappisaippuaa, jätät vaatteen odottamaan pesua (et siis huuhtele pois sitä sappisaippuaa) ja lykkäät pesukoneeseen sitten, kun seuraavan kerran peset pyykkiä. Sappisaippua on saanut koko ajan vaikuttaa tahrassa, eikä sitä edelleenkään huuhdella pois, vaan laitat vaatteen suoraan pesuun. Kun otat vaatteen pesusta, siinä ei ole tahran tahraa. Mä en ole sellaista tahra-ainetta vielä löytänytkään, johon sappisaippua ei tehoaisi, kun sen sijaan nämä nykyajan Vanish OxyActionit eivät auta yhtään mitään.



Toinen hyvä vaihtoehto on myös ihan tavan Prismoissa ja muissakin isommissa kaupoissa myytävä Tahrasuola. Ei yhtä tehokas kuin sappisaippua, mutta aika hyvä sekin on. Ja tosiaan, jo pestyissä, vaaleissa vaatteissa, joissa on edelleen pesun jälkeen tahroja, aurinko vaalentaa, kuten yllä kerrottiinkin jo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuoreelle tahralle tiskiainetta ja koneeseen niin korkealle lämmölle kuin uskaltaa.



Sappisaippuaa tahralle ja muuten samat ohjeet kuin edelliseen. sappisaippuaa saa ostaa luontaistuotekaupoista ja olen nähnyt myös myytävänä s- marketeissa.

Vierailija
4/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

värjännyt vaatteet.

Vierailija
5/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mieluiten hihallinen, kun lapsi usein huitoo tms. Tee vaikka itse vanhasta froteepyyhkeestä hihallinen ruokalappu.



Mutta sappisaippua on paras. Hiero sitä (mä yleensä vaan kostutan saippuan kulmaa ja sillä hankaan tahraa) tahraan ja voi jättää tahraisena odottamaan pesua. Palasappisaippua kuulemma tehokkaampi kuin nestemäinen. Mulla kokemusta vain palasta.

Vierailija
6/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kostuta sieni, hankaa sillä saippuaa puristele sientä jotta tulee vaahtoa - hiero sienellä tahraa. Laita seuraavan pyykkisatkin mukana normaalisti pyörimään (joko heti tai myöhemmin). Lähtee tahra kuin tahra.



Ja ainakin oma sappisaippuani on täysin hajuton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
17.06.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sappisaippuaakin olen kokeillut muutamia kertoja ja saanut sillä tahrat vain haalistumaan. Kokonaan en ole niitä pois saanut :/



Tietysti jos ulkona pystyy kuivaamaan pyykkiä, saa haaleat tahrat auringossa pois.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kaksi