G: Käsisydämellä! Pesetkö 1v:n hampaat joka aamu ja ilta?
Kommentit (17)
mutta kyllä meillä aamut jää väliin.
mutta kyllä meillä aamut jää väliin.
Lapsi tosin 2v.
Huono omatunto on tästä(kin) asiasta mutta se lievittyi nyt vähän kun tajusin etten ole ainoa saamaton aaveemamma.
en ole ikinä muistanu pestä 5 lapsemme hampaita aamuisin ja yhtään reikää ei ole kellään.
Eipä ihme, että suomalaisten hampaiden kunto on laskenut kuin lehmän häntä.
Myöhemmin sitten aamuin ja illoin.
tietenkin, samoin omani, kohta 4-vuotiaan hampaat pesen myös, ellei mies ole pessyt (isomman hampaita pestään siis kumpikin, jostain syystä pienemmän hampaat lähes poikkeuksetta minä), mies saa pestä omansa, niitä en pese. ;)
siis pojalla on 4 hammasta. ei kai niitä tarvi pestä? itsekin alotin hampaiden pesun 7v ikäsenä
inhottaa kun lasten hampaita pakkopestään, suunnilleen istutaan päällä ja pestään pakolla, kamalaa
Nykyään 3-vuotiaan hampaat pesen kyllä joka ilta.
illalla ennen nukkumaan menoa kyllä pestään aina.
pesty kolmen lapsemme hampaat. Käsi sydämmellä, koskaan ei ole unohtunut, saatikka laiskuuksisamme väliin jättäneet. Järkyttyneenä kuuntelin tuttavamme kertovan, ettei juuri nyt muista milloin 3 v:n lapsensa hampaat on viimeksi pesty. Kertoi tätä naureskellen on kuulemma hampaan pesu niin taistelua, ettei se läheskään aina onnistu... Ei varman juu onnistu, jos se ei ole RUTIINIA!! Meillä ei ole koskaan tapeltu hampaan pesusta, eikä ole kellään yhtään reikää.
Aamupesut olen ottanut kuvioihin silloin, kun pysyviä hampaita tulee, mutta niin, että muksu pesee itse. Illalla aikuiset pesee jokaisen muksun hampaat (vanhin nyt 7v).
Lapset 4 ja 2, hampaat pestään jokaikinen aamu ja ilta, pesty aina. Ja kumpikin tekee sen mielellään, kokee asian hauskaksi. Erityisen jännää on tahnan pursotus tuubista ITE! Ja lapset viedään hoitoon aamuseitsemäksi eli aikaisin lähdetään, silti ei tulisi mieleenkään jättää hampaidenpesua väliin. Lapsena opittu tapaa pysyy läpi elämän.
vanhin jo koululainen ja hampaat pesty lähinnä iltaisin. Koululainen pesee aamuisinkin (kun muistaa..), mutta pienempien hampaita pesty aamulla erittäin harvoin, en tiedä onko nuorimman hampaita pesty koskaan aamulla. Illalla kyllä pestään hyvin ja muuten on suuhygieniasta huolehdittu (kariesbakteereja vältetty), joten kaikilla oikein hyvät ja ehjät hampaat. Kaikkia on yöimetettykin lähes parivuotiaiksi, eikä reiän reikää ole vielä löytynyt :) Ja juu, on käyty hammaslääkärissä tarkastuttamassa hampaita.
Mikä ihmeen käsi sydämellä? Ihan itsestään selvää, että pestään aamuin illoin.