Vaikean lapsivuodepsykoosin kokenut äiti vastailee kysymyksiin vartin..
Sairastuin esikoisen jälkeen vaikeaan lapsivuodepsykoosiin. Haluaisitko kysyä minulta jotain?
Kommentit (12)
Siis tajusitko itse tilasi ja haitko apua, vai olitko niin omissa maailmoissasi ettet tajunnut tilannetta?
Varmaan tyhmän kuuloinen kysymys, mutta miltä se psykoosi tuntuu, siis onko harhoja tms. ja ovatko ne pelottavia vai vaan hämmentäviä vai meneekö vaan muuten kokonaan toimintakyky vai mitä siinä oikein tapahtuu kun kunnolla menee todellisuuden rajat hukkaan?
Jouduin hyvin nopeasti sairaalaan vauvan ollessa 8vrk ikäinen. Harhani olivat niin voimakkaat, ettei kenellekään jäänyt epäselväksi, että tarvitsin apua. Pakkolähetteellä laittoivat suljetulle.
Olin sairaalassa 1,5 kk ja lääkityksen lopetin 3kk kuluttua.
Koin harhoja. Ja join hulluna vettä/maitoa. Ensioireena unettomuus.
vain tuliko kuin "salama kirkkaalta taivaalta" lapsen syntymän jälkeen?
psykoosin laukaisee? Pelkkä vauvan saanti, vai onko syynä esimerkiksi unenpuute, hormonit, rankka fyysinen ponnistus tms?
Tavallaan hain itse apua, mutten mielen sairauteen. Uskoin raskausmyrkytyksen uusiutuneen..ja siihen hain apua. Minun harhat olivat hyvin todellisia, luulin, että minun pitää suorittaa juttuja (tyyliin löytää oikean päivän lehti, tms), jotta pääsen osastolta pois. Kun totaalisesti romahdin ja menetin pitkäkestoismuistin ja puhekyvyn, olo oli varsin kaamea. Olin aivan varma, etten koskaan selviä.
Minulla sairaus tuli kuin salama kirkkaalta taivaalta. ja lähti myös pois hyvin nopeasti.
..niinpä. Sen kun tietäisi. Minulla "selittäviä tekijöitä" voisivat olla unenpuute, kiireellinen sektio, ensisynnyttäjyys, hormonit, "kiltin tytön syndrooma", jne... lopullista selvyyttä ei tulla minun kohdalla koskaan saamaan.
Ihan hyvä tietää, että tällainenkin on olemassa. Ei ole tullut koskaan mieleenkään, että tuollaisenkin voi saada.
Lapsen hankkiminen voi tuoda elämään hyvin ennakoimattomia asioita, tulee mieleen ihmiset, jotka päivittelevät, että eikö tiennyt mihin ryhtyi, kun lapsen hankki. En minä, enkä usko, että moni muukaan tietää, että mm. tuollaiseen voi sairastua.
t. 8
Minä olin lukenut vauvakirjasta lapsivuodepsykoosista, mutta luulin että siinä pitää olla pohjalla jokin mielensairaus.
Hei!
Tiesithän, että Äimä Ry:llä on lapsivuodepsykoosiäitien vertaisryhmä, jossa on monta samankuuloisen tarinan omaavaa äitiä?
selvisit siitä kaikesta ja miten nopeasti sait apua?
Itselläni on tuttava, joka sairastui kyseiseen tautiin 16.v sitten..harmi, ettei silloin vielä osattu tiedostaa kunnolla mikä on syynä, ja hoito viivästyi ikävin seurauksin. Ei ole kyseinen henkilö vieläkään parantunut tästä taudista..eikä ilmeisesti tule parantumaankaan.