Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nelilapsiset perheet!

Vierailija
06.04.2010 |

Miten arki pyörii, millaisilla tuloilla ja neliömäärillä pärjäätte? ..haaveissa neljä lasta..

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä nettotulot myös tuon noin 4500/kk. Neliöitä meillä on noin 150 (en aivan tarkkaa lukua muista), makuuhuoneita myös tuo 3. Meillä tosin yksi makuuhuone on iso, 18 neliötä. Huoneet on jaettu niin että vanhin lapsi, koululainen, on omassa huoneessaan ja kolme pienintä (kaikki samaa sukupuolta) ovat siinä isossa huoneessa.



Taloon mahdutaan kyllä, ja remontin myötä talon toimivuus on kasvanut huimasti- saatiin paremmin toimivat eteistilat ja paremmin toimiva kodinhoitohuone ynnä tilaa isommalle ruokapöydälle.



Autoasiakin meillä on ratkaistu niin että meillä on kaksi autoa, pienempi henkilöauto ja isompi tila-auto. Liikutaan kahdella autolla silloin kun harvoin ollaan koko porukka menossa yhtä aikaa jonnekin.



Eli ulkoisissa puitteissa pärjätään ihan hyvin. Meillä on nuo lapset aika pienellä ikäerolla, ovat 7, 5, 2v ja 10 kk. Enemmän mäkin sanoisin, että rankkaa on tuo työmäärä mitä noista lapsista tulee (pyykkiä, tiskiä, perushoitoa) ja se että on niin monta syliin pyrkijää (ihanaahan se kyllä on toisaalta). Mutta kyllä siinä useampi käsipari olis hyvä omistaa, auttais kummasti :) Yhtään ei kyllä kaduta, että näitä on näin monta - mut enempää en enää halua.

Vierailija
2/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nettotulot meillä noin 5 500€/kk. Neliöitä 180, makkareita kyllä 4, mutta siitä huolimatta yksi huone uupuu, joten kait meilläkin muutto takkahuoneeseen on edessä. Talo mitoitettu sen hetkisen tilanteen mukaan, ja meidän iltatähti tuli vasta monta vuotta rakentamisen jälkeen. Toki vanhimman ja nuorimman välistä ikäeroa on sen verran, että saattaa jo toisesta päästä vapautua houneita, ennen kuin nuorimmainen tarvii oman huoneen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä tuohon 1700 asumiskuluja kuuluu? Onko vain lainat tms vai myös sähköt, vedet, vakuutukset jne?

Vierailija
4/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset 10, 8, 6 ja 1. Auto 7-paikkainen ja talossa neliöitä parisataa, kaikille omat huoneet. Tulot nyt bruttona n 5000, minä opiskelija...

Vierailija
5/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitä tuohon 1700 asumiskuluja kuuluu? Onko vain lainat tms vai myös sähköt, vedet, vakuutukset jne?

Vierailija
6/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nettotulot vaihetelevat 4000-5500 välillä. Lainojakin on riittävästi. Eli rahat menee kaikki mitä tuleekin ihan arkeen ja elämiseen, joskus jotakin pientä ekstraa voidaan tehdä, mutta minnekään etelänlomille ei ole varaa lähteä tällä laumalla. Pärjäämme kuitenkin ihan hyvin.



Asumme vanhahkossa mutta riittävän isossa ok-talossa (n. 150 neliötä), jossa on sen verran pienet huoneet, että kaikille riittä oma makkari ja äidille vielä työhuonekin.



Haastavinta minusta arjessa on se, että langat pysyy käsissä. Kalenterilla on käyttöä, kun on omia menoja, lasten harrastuksia (eikä niitä edes paljon) ja kaikenlaista muuta, joka pitää koordinoida toimivaksi kokonaisuudeksi niin, että koko ajan ei tarvitse olla menossa pää kolmantena jalkana! Nyt kun meillä lapset ovat jo hiukan isompia, menotkin tuntuvat lisääntyneen. Enää ei onneksi tarvitse ketään syöttää eikä pukea, kun kuopuskin on omatoiminen yksilö!



Niin - hiljaista meillä on vain silloin kun lapset eivät ole kotona!



Mutta suosittelen silti...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta neljännestä alkoi talous kyllä mennä aika lailla alas. Normiauto ei riittäny. Mulla ei riittäny paukut hoitaa ja tarvittiin paljon lastenhoitajaa, siivoojaa, au pairia.



Tulot oli miehen netto 2000 ja joku kälynen kotihoidontuki tai minimiäippäraha + lapsilisät. Lainarahalla maksettiin noita työntekijöitä ja koitettiiin vielä laajentaa taloa. Laajennusprojekti kestäny jo kuutisen vuotta, on kesken ja rahat loppu. Tilaa on 130 neliöö. Lapsilla yhteensä kaksi makuuhuonetta.



Velkoja on nyt liikaa tuloihin nähden, maksetaan lyhennyksiä 1200 e/kk. Lapsilla on kalliita harrastuksia ja tarvitaan 2 autoa kulkemiseen. Mä oon nyt töissä ja mies kotona vanhempainpäivärahalla. Helpottaa kun saa levätä töissä, teenkin pitkää päivää.

Vierailija
8/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

80 m2 talo jossa yläkerta on lasten valtakunta ja vanhempien makkari alhaalla.

Vauhdikasta arkea, kaikki kouluikäisiä paitsi nuorin joten päivällä rauhallisempaa.

Oon nyt työttömänä ja mies tienaa n.2500 e kk muttei meillä oo asumiskuluja kuin sähkö ja autoja 2 kpl jotka velattomia. Toinen farkku johon kaikki mahdutaan.

Matkustellaan kerran talvessa etelään ja kesälläkin pörrätään. Mun mielestä matkustaminen lasten kanssa on ihanaa, en oo ikinä sitä raskaaksi kokenut!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä neljä lasta ja arki rullaa mukavasti,kiitos rytmien ja virikkeiden mitä kerhot ja harrastukset tuo..meillä kaikki lapset nukkuvat päiväunet(vanhin 6v ja nuorin juuri 2v) ja siinä ajassa itse kerekää tekemään kaiken tarpeellisen eli pyykkiä,yleisilme kodissa siistiksi jne..



meillä omakotitalo jossa 4 huonetta..tulot 4500e kuukaudessa,minä kotona lasten kanssa miehellä yritys..rahallisesti pärjätään,jos ei tule isoja yllätyksiä..





auto meillä 7 hengen tila-auto,johon ollaan extra tyytyväisiä..





jos nyt jotain negaa tarvitsee sanoa niin meillä harrastuksiin menee omaisuus mutta kerranhan se vain lukukaudessa kirpaisee..ruokalaskua saa pienemmäksi kun miettii etukäteen mitä tekee..ja vaippoja käyttää kaksi niin siihen menee jonkin verran kuussa..





mutta itse en voi kuin suositella 4:nen hankkimista,mutta meillä on kyllä kiltit tytöt niin lapsien luonnekkin yksi osa tekijä siihen montako unelmissaa,itse toivoisin vielä yhtä==)=)

Vierailija
10/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ilman muuta enemmän on vain positiivista sanottavaa tästä kuviosta :-) Meillä vanhemmat pojat on 8- ja 6- vuotiaat, sitten välissä on tyttö 5v ja kuopus poika 2v.



Arki rytmittyy meilläkin aika mukavasti koulun, eskarin ja parin harrastuksen ympärille. Meillä mies on töissä, minä teen hommia free lancer-pohjalta satunnaisesti, mutta periaatteessa aion olla kotona varmaan siihen asti kun nuorinkin menee kouluun. Tämä siksi, että toimeentuloon riittää hyvin pelkästään miehenkin palkka (lentäjä) ja toisaalta hänen työrytminsä on niin epäsäännöllinen (on usein viikonloppuisinkin töissä), että jos itse olisin toimistotöissä jäisi perheen yhteistä aikaa melko vähän. Ja jos pitää valita, niin mieluummin sitten tingitään rahasta kuin yhteisestä ajasta :-)



Kodissa neliöitä asuinkäytössä noin 200 yhdessä tasossa, kun rakennettiin erillinen autotalli/varasto ja otettiin talossa olleet autotalli&varastotilat asuinkäyttöön. Makkareita riittäisi kaikille, mutta isommat pojat haluaa (ainakin vielä) asua samassa huoneessa ja samoin tyttö ja kuopus.



Kaksi autoa, toinen 7-paikkainen ja toinen vanhempi normaali farmariauto. Me emme pärjäisi yhdellä autolla. Ruokalasku on meilläkin melkoinen, mutta ruokalistat suunnitellaan etukäteen ja ostetaan isoissa erissä ruokaa, joten perheen kokoon nähden en koe että ruokaan menee paljon rahaa. Enemmän menee yhteiseen tekemiseen, me kun tykätään lasketella kaikki ja muutenkin reissataan aika paljon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kotona kuopuksen kanssa ja kolme vanhempaa koulussa/eskarissa. Tulot pienemmät nyt hoitovapaalla mutta normisti 4500-5000€.



Vanhaa omakotitaloa laajennetaan jonka jälkeen neliöitä 180, kaikilla omat huoneet, nyt lapset jaettu kahteen makkariin ja meillä yksi.

Tila-auto joka ostettiin jo esikoisen jälkeen. Liekö mies jo silloin haaveillut useammasta lapsesta vaikkei minulle sitä kertonut...



Kaikki raha mikä tulee menee laskuihin,ruokaan ym tarpeelliseen. Harrastuksia ei ole emmekä matkustele. Nyt kun lapset isompia rauhallisia hetkiä on paljonkin kun kaikki kaikonneet kavereille tai sitten vauhtia riittää kun lapset kavereineen meillä.



Suosittelen!!

Vierailija
12/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tulot suunnilleen samat kuin teillä useimmilla eli tuon 4500€/netto. Asumme Asossa noin 100m2, jossa yläkerrassa on 3 makuuhuonetta ( 13v oma, 11v oma ja 8v ja 5v jakavat huoneen)ja alakerrassa meidän vanhempien huone.



Sunt hyvin pärjätään, vaikka meilläkin lapsilla kalliita harrastuksia.



Käymme yleensä kerran vuodessa etelässä koko perhe ja me vanhemmat otamme 1-2krt vuodessa omaa aikaa käymällä pitkä viikonloppu jossakin kaupunkilomalla.



Arki aika leppoisaa, molemmat ollaan siis töissä. Tila-auto meilläkin. Mies käy sillä töissä, minä itse talvella kuljen bussilla ja keväästä syksyyn pyörällä. Koska minulla työmatka vain n. 4-5km, 1 auto riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikoinen 15, sitten 8 ja 6 vuotiaat sekä 4 kk ikäinen vauva.

Neliöitä melkein 200 ja lainaa maksetaan 1200 kuussa. Tulot 4000-6000 kuussa, kun minä olen töissä, nyt vielä kotona ansiosidonnaisella vanhempainpäivärahalla. Lapsilla on omat huoneet ja jää vielä työhuonekin. Ihan ok pärjätään, varsinkin sitten kun taas palaan töihin. Lapsilla on paljon harrastuksia ja tähän asti ollaan joka vuosi matkailtukin. Nyt varmaan jää matkat vähemmälle sen aikaa kun minä olen kotona. Tila-auto löytyy sekä toinen farmari. TArvitaan välttämättä kulkemiseen tässä pienessä maalaiskaupungissa.



Ihan ok pärjätään.

Vierailija
14/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

nettotulot noin 4500e/kk. Neliöitä 212, mutta vain kolme makuuhuonetta (meidän vanhempien täytyy jossain vaiheessa muuttaa takkahuoneeseen nukkumaan).

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

mä kotona lasten kans! ihan normi palkka miehellä! neliöitä vain 113, neljä huonetta ja keittiö...

tila-auto, ja siis neljä lasta!

hyvin menee!!

auto jouduttiin hankkiin isompi mutta joka tapauksessa olis joutunut hankkiin uuden , niin mitä sen nyt sit on väliä, millasen hankkii!

ja talo: hankitaan sit isompi jos tarttee!! ja myydään se pois sit kun ei enää tartte niin isoo..

mä oon sitä mieltä että ilman muuta neljäs lapsi jos vähänkin mietityttää!! :)

hankitaanhan tässä maailmassa koko ajan muutenkin roinaa ympärille ja sit myydään taas pois, joten miks ei isompaa taloo sit jos sen aika on..ainahan sen saa myytyä sit poiskin!!

Vierailija
16/16 |
06.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytettävissä olevat nettotulot n. 4500 kk:ssa, siitä maksetaan asumista n. 1700 kuussa, loput menee ruokaan, päivähoitomaksuihin, bensaan jne. Neliöitä 120, kolme pienintä nukkuu samassa huoneessa, yksi huone on toki tällä hetkellä työhuonekäytössä (toinen vanhemmista tekee etätöitä), josta aikanaan yksi lapsista saa oman huoneen. Kun on neljä lasta ja tietty rahamäärä käytössä, jostain pitää kylläkin luopua, joten me ei tehdä Kanarian-reissuja eikä käydä Lapissa laskettelemassa. Tosin ei ole kauheasti hinkuakaan, ainakaan tän lauman kanssa :-)

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi yksi