Miten korkokengillä kävellään oikein?
olen itse reipas kanta-astuja, mutta ohuemmilla koroilla en pysy tasapainossa, siispä en käytä ohutkorkoisia kenkiä. Onko tarkoitus astua koko jalalla, vai miten?
Käytän useimmiten tennareita, joten askeleeni on aika pitkä ja vauhdikas. Pitäisikö samalla lyhentää askelta, kun pistää korot jalkaan?
Kommentit (12)
Suurin osa naisista ei osaa kävellä korkeilla koroilla. Näkee tosi paljon näitä kumaraselkäisiä, polvet koukussa käveleviä. Se ei todellakaan ole kaunista.
Suurin osa näistä varmaa luulee, että osaa kävellä. Ja kukaan ei kehtaa sanoa, että se oikeasti näyttää kamalalta. Mä olen nähnyt yhden, siis yhden ainoan naisen, joka näytti u-p-e-a-l-t-a korkeissa koroissa. Tuo oli Kastrupissa - ja sitä naista taisi useimmat kääntyä katsomaan. Muutoin en voi kehua korkeissa koroissa liikkuvia.
Vosin nimittäin ihan oikeasti maksaa siitä että oppisin kävelemään muillakin kuin lenkkareilla.
t: toinenkin tennareilla läpsyttelijä
yli 5cm korkokenkiä, niilläkin olen pidempi kun 50% miehistä.
ja en osaa korkeammilla kävelläkkään.
..astutaan aina päkiä edellä!
Silloin askellus näyttää kauniilta.
Korkkarit jalkaan kotitöitä' tehdessä ja harjoitusta myös ulkona, sillä korot ovat erilaistet ulkona kuin sisällä tasaisella ja liukkaalla alustalla.
siitä se lähtee - paljon harjoittelua.
opetin just tyttäreni kävelemään korkkareilla. Musta se pitäis opettaa kotona ;D
Luulisi, että se kanta katkeaa, jos oikein kantapää edellä etenee. Varpaat edellä, kuulostaako luontevalta?
Juuri siksi, että kanta edellä käynti on tökkivää ja epäluontevan näköistä
matalammilla koroilla (7cm ja alle) aina kantapää edellä, mutta siitä eteenpäin pitää melkein astua koko jalka kerralla ettei polvet ole koukussa. Tosiaan kun keskittyy siihen, että polvet ja korot on suorassa nin aika hyvin jo menee (korot suorassa= ei törötä sivuille jalan reunasta niinkun joillain käy)
opas, kuinka korkokengillä kävellään. Olisi luettavissa annan nettisivuilla. Siinä ainakin korostettin, että päkiä ensin! Ja kun testasin ohjetta, tuntui kävely heti helpommalta.
T.tennareilla harppova mutta nyt korkkareihin ihastunut
Ei siitä opi kuin opettelemalla. Aloita matalsita koroista ja nosta korkoa pikku hiljaa niin et huomaakkaan kun jalka tottuu korkoihin ja askel muodostuu luonnostaan korolle sopivaksi.
Nimimerkillä 12 cm koroilla kulkeva.