Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Asia, mitä et viitsi sanoa kaverillesi...

Vierailija
01.11.2009 |

suoraan, koska et halua puuttua hänen tapaansa kasvattaa lapsiaan?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vähemmän "vaativia" ja "herkkiä" jos äiti ei hermoheikkona hyppäisi heidän joka toiveensa perässä, vaan antaisi lasten tottua ehkä astetta huonompaan palveluun

Vierailija
2/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

itkee kaikista äänistä niin eikö olisi paikallaan pieni siedätyshoito?"



"Kun lehti tippuu postiluukusta, ovikello soi tai iskä tulee töistä, niin miksi se itkee ja miksi teet numeron lapsen itkusta?"

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisivat joskus olla kotona ilman vanhempaa tai lapsenvahtia ja kulkea itse harrastuksiinsa.

Vierailija
4/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sinun upea poikasi! Juuri sellaisen hurmurin haluaisin minäkin.

Vierailija
5/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten ihmeessä jaksat olla noin kärsivällisen tuon kamalan tyttösi kanssa?

Vierailija
6/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain siksi että "on niin iloinen kun saa namia". Ja tuo 2-vuotias osaa sitä kyllä jo vaatia, kovaäänisesti. Ja onhan sitä pakko antaa kun "lapsi tietää että sitä on kaapissa".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

suosit törkeästi esikoispoikaa ja keskimmäinen ja kuopus (tyttöjä) saavat aina mukautua esikoisen toiveisiin. Viis vauvan hyvinvoinnistä, kunhan koululaisella on kaikki hyvin! Koko perhe pomppii esikoisen tahdissa!

Vierailija
8/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettet uskalla pitää tyttärellesi mitään kuria ja et ole opettanut hänelle edes käytöstapoja.



Tuntuu epäreilulta, että poikasi, joka on fiksu eikä pidä itsestään niin kovaa meteliä, jää aina kakkoseksi kaikessa. Ja miksi komennat aina poikaa, vaikka tyttö on tehnyt pahaa.



Laittaisit nyt vihdoin sen tyttäresi kuriin ja opettaisit käytöstavat myös hänelle, vaikka se vaatiikin sulta työtä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
01.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

1.



- Muistatko miten et jaksanut edes kohteliaisuudesta kiinnostua hetkeksikään kavereittesi lapsista, etkä antanut minkäänlaista arvoa, vaikka paras ystäväsi sai lapsen?

Mieti niitä tunteitasi nyt, kun valitat että kukaan ei järjestänyt sinulle vauvakutsuja vaikka olisit sellaiset tahtonut, kukaan ei rynnistä teille hoitamaan lastasi, ei soittele ja kysele vointiasi eikä ole kiinnostunut sinun lapsestasi. Mistähän se voisi johtua..?



- Jos sinä et kiellä lastasi kun hän tuhoaa tavaroita minun kodissani, minä teen sen. Ja todellakin vaadin myös korvauksen mikäli jotain arvokasta hajoaa sinun välinpitämättömyytesi takia!



2.



- Lapsesi ei ole hankala eikä ylivilkas eikä mahdoton. Sinä olet vain laiska. Lienee selvää, että lapsi ei tottele ikinä jos ensin huudat pää punaisena ja sitten kuitenkin annat periksi kun lapsi ei tottele? Ja hei, Pojat ovat poikia on vaan sanonta, ei mikään elämänohje! Kyllä heitä voi kasvattaa ihan normaalisti ja vaatia samoja asioita mitä muiltakin ihmisiltä!



3.



- Älä jeesustele ja jakele lastenkasvatusneuvojasi, sillä kaikki tietävät että sinä näet lapsiasi heidän hereillä ollessaan max 2 tuntia illassa. Muut ajat he ovat hoidossa ja kaikki viikonloput mummulassa/hoidossa.

Jos tahdon lapsistani samoin kasvatettuja kuin sinun lapsesi, menen kysymään neuvoa teidän pph:lta tai isovanhemmiltanne!



- Mielestäni se ei myöskään mene niin, että toisen lapsen on myös saatava tuntea olevansa kuin ainut lapsi, ainakaan jos se tarkoittaa että yksivuotiaan esikoisen on oltava aamusta iltaan päiväkodissa poissa äidin ja vauvan tieltä.