Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä tekisitte tilanteessani (yli 700 euron tulonmenetykset ja keikkatyöläisen huono kohtelu):

Vierailija
20.12.2009 |

Olen vastavalmistunut aineenopettaja, tehnyt erilaisia opetushommia jo vuoden verran. Nyt, kahden työsopimuksen väliin jäävän muutaman kuukauden ajan, olen sijaistanut täyspäiväisesti lyhyitä sairausloma- ja muita viransijaisuuksia PK-seudun eri kouluissa. Keikat ovat vaihdelleet parista päivästä pariin viikkoon. Olen siis tosiaan elättänyt tällä itseni loppuvuoden ajan, en tee sijaisuuksia opintojen ohessa lisätienestiksi vaan lähes täysaikaisesti.



No, nyt olin sopinut (sähköisesti viesteillä: viestit ovat tallessa) erään koulun opettajan kanssa, että sijaistan häntä 1,5 viikkoa heti joululoman jälkeen. Työstä sovittiin jo marraskuussa, ja tallella on ko. opettajan viesti, jossa hän vielä varmistaa, että "asia on nyt sovittu". Olen itse järjestellyt aikatauluni - JA BUDJETTINI - tämän sovitun puolentoista viikon työn mukaan. Olen mm. kieltäytynyt muusta minulle tammikuun ensimmäiselle kahdelle viikolle tarjotusta työstä.



Nyt ko. opettaja viestitti minulle kuukausi sopimamme jälkeen lyhyellä ja töksähtävällä tekstiviestillä, ettei "apuani" tarvitakaan...Syy on se, että koulun vakisijainen onkin käytettävissä, joten hän tulee tekemään sijaisuuden.

Olin ihan puulla päähän lyöty. Ymmärrän, että vakisijaista prefereoidaan koulun keikkatöihin, mutta tietysti vakisijaisen käytettävissä oleminen on tarkastettava ennen kun työtä tarjotaan toiselle henkilölle. Sen jälkeen, kun toisen henkilön kanssa on jo työstä sovittu, ei tietenkään - työsopimuslainkaan mukaan - voi työtä enää "tutulle" luvata.



Lähetin ko. opettajalle, jonka kanssa olin sijaisuudesta sopinut, asiallisen mutta tiukan sähköpostin, jossa sanoin yllä mainitut asiat. Hän ei ole vastannut sähköpostiin lainkaan.



Mitä teen? Laskin, että minulle koituu tuosta epäreilusta ja käsittääkseni myös lainvastaisesta viime hetken PERUSTEETTOMASTA perumisesta yli 700 euron NETTOansiomenetykset (joihin minulla perheellisenä keikkatyöläisenä ei tosiaan ole varaa). En kuulu, valitettavasti, OAJ:hin (tarkoitus on kyllä ollut liittyä heti tammikuussa, kun työsopimuksellinen pidempiaikainen pestini alkaa). Voinko perätä mitään korvauksia mistään, vai jääkö tämä vain minun tappiokseni? Voiko virassa oleva opettaja toimia noin?



Työsopimuslain mukaanhan työsopimuksen voi tehdä sekä suullisesti, kirjallisesti että sähköisesti, joko toistaiseksi voimassaolevaksi tai määräaikaiseksi, ja kaikki sopimukset - lyhyetkin - ovat yhtä sitovia. Yli 3 päivän ennalta sovituissa sijaisuuksissa on sijaisella jopa sairausturva siinä mielessä, että sairastuttuaan hän on oikeutettu palkkaan myös sairauspäiviltä.



Kyseessä on vain 1,5 viikon työpesti, joten tuskin asiaa lähden käräjille viemään, mutta minulle tuosta tosiaan aiheutuu omiin ansioihini SUURI lovi, ja lisäksi minusta tuo on törkeää käytöstä koulun puolelta työntekijää kohtaan. Eihän noin voi tehdä(?!).

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä kautta sait alunperin sijaisuudesta tietää?

Vierailija
2/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katsos kun yksittäisellä opettajalla ei ole rekrytointioikeuksia, sen hoitaa vain ja ainoastaan rehtori. Olet sopinut asiasta henkilön kanssa, jolla ei ole oikeuksia sopia asiasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko opettajalla oikeutta itsenäisesti päättää kuka häntä kulloinkin sijaistaa. Yleensähän nämä päätökset tekee vararehtori tai rehtori, tai sellaiseen menettelyyn olen itse tottunut. Tämä voi sitten oleellisesti vaikuttaa siihen, kuinka sitova tuo teidän keskinäinen sopimuksenne on ollut.

Vierailija
4/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelkäsinkin. Miksi sitten virassa olevat opettajat niin yleisesti hankkivat itselleen sijaiset virkavapaittensa ajaksi, ei rehtori? - Olen sijaistanut tosiaan sekä opintojeni aikana että niiden jälkeen USEISSA Helsingin kouluissa, ja yleisesti olen sopinut sijaisuuksista sijaista tarvitsevan opettajan kanssa.

Useamman viikon viransijaisuudesta toki laaditaan työmääräys ja kirjallinen työsopimus, mutta muutaman päivän-parin viikon sijaisuudet sovitaan suullisesti, tekstiviestillä tai sähköpostilla: joko koulusihteerin tai opettajan kanssa.



Eikös suurin osa kouluista jopa oleta opettajan hankkivan itselleen sijaisen, jos hän ottaa omaehtoista virkavapaata esim. matkan ajaksi?



Ajattelin soittaa vielä maanantaina koulun rehtorille, mutta taitaa siis koitua minun tappiokseni tämä. - Minusta sitten ainakin rehtorille voi sanoa, että hänen täytyy ohjeistaa henkilökuntaansa olemaan tekemättä sopimuksia sijaisuuksista, jos kerran ne eivät ole päteviä. Opettajahan on sitten itse syyllistynyt virkavirheeseen (ja aika monet opettajat syyllistyvät siihen päivittäin!), jos kerran heillä ei ole valtuuksia sopia sijaisuuksista.



Aika kummallista, että työtarjouksen sijaisuudesta tekee melkein aina opettaja tai koulusihteeri, jos siihen on valtuus vain rehtorilla. Olenko siis tehnyt lukuisia suullisia "laittomia" työsopimuksia ja töitä niiden perusteella?



Aika paskamainen tilanne minulle. Ja kyllä vähintäänkin kyseenalaista toimintaa ko. opettajalta.



ap



Vierailija
5/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on niin paljon helpompaa, että esim. koulutukseen menevä opettaja rekrytoi itse sijaisensa. Meillä ainakin koulutukseen pääsyn ehtonakin ihan reksi sanoo, että itse on sijaishommat hoidettava, rehtori (tai apulaisrehtori) voi korkeintaan antaa vakisijaisten puhelinnumeroita. Kiva tietää, että olen siis pakotettuna tehnyt jo useita virkavirheitä, kun olen joutunut rekrytoimaan!



Oletko muuten soittanut opettajalle asiasta? Jos sähköpostisi ei ole vaikka tavoittanut?

Vierailija
6/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja AINA olen sopinut asiasta rehtorin tai vararehtorin kanssa. Opettaja on saattanut soittaa ensin ja kysyä sopiiko, mutta rehtori on sitten soitellut sen jälkeen tai jo heti alunpitäen.



Sitovana ei minusta voida pitää pelkästään opettajan kanssa sovittuja asioita. Hyvä jos asia on toiminut noin joskus, mutta jos ei toimi, ei minusta ketään voi käräjille vetää, koska jo lähtökohdiltaan asiat mättävät. Tyhmää muutenkin alkaa rettelöimään. Et varmasti saa jatkossa kyseisestä koulusta töitä jos henkalaksi heittäydyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten sanottu, itse olen sijaistanut pk-seudulla ja vain parissa selvästi pidemmässä sijaisuudessa olen saanut työkutsun rehtorilta ja työstä on laadittukin silloin kirjallinen työsopimus. Kuten kutonenkin sanoi, suurimmassa osassa kouluja oletetaan, että opettaja hoitaa itse itselleen sijaisen koulutuksen tai matkan ajaksi. Lyhyen varoitusajan sairausloman sijaisuuksista saattaa soittaa vararehtori, mutta usein koulusihteeri.

- Koskaan ei asiaa ole erikseen sovittu rehtorin kanssa.



Ehkä täällä Helsingin isoissa kouluissa rehtoreilla ei tosiaan ole resursseja puuttua jokaiseen lyhyeen viransijaisuuteen (joita kouluissa on käytännössä päivittäin jatkuvasti). Vika ei silloin kuitenkaan ole sijaisuuden tekijässä, meissä sijaisissa. Kyllä minun mielestäni koulujen sisällä pitäisi nostaa asia esiin. Jos opettajien oletetaan hankkivan itselleen sijaiset, täytyy heille myös antaa toimintaan valtuudet ja reunaehdot.



En ajatellut ryhtyä rettelöimään, ja ymmärrän, ettei ko. koulusta välttämättä enää minulle soitella. Olen kuitenkin koulutettu ja hyvä työntekijä (minua arvostetaan suuresti niissä kouluissa, joissa olen sijaistanut enemmälti), eikä minusta mitä tahansa kohtelua tarvitse hiljaa niellä. ASIALLISTA palautetta voi antaa kouluille, jotta sielläkin voidaan miettiä sijaisuuskäytänteitä ja laatia yhteinen, toimiva linjaus siitä kuka hoitaa, miten hoitaa ja miten näihin sopimuksiin tulee sitten suhtautua.



Tunnen enemmänkin ihmisiä, joiden toimeentulo on kiinni sijaisuuksissa. Toimiva käytäntö sijaisten rekrytoinnissa ei voi olla tällainen, jossa sijaista pomputetaan miten sattuu.



ap

Vierailija
8/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kun esim. kieltäydyit muista töistä ennen kuin tämä oli varma.



Itse olen kääntäjä ja tasan otan vastaan muita toimeksiantoja kunnes varmasti on mustaa valkoisella. Ja aina pitää katsoa, että sopijalla on valtuudet sopia toimeksianto.



Voithan vaikka laittaa meilikirjeenvaihdon kopiona reksille ja pyytää tältä lyhyen kuittauksen sopimukseen, vaikka olisitkin neuvotellut itse asian opettajan kanssa. Silloin rehtorille ei tule liikaa vaivaa, mutta juridinen puoli on kunnossa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
20.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järvenpäässä ja Sipoossa. Helsingissä en ole sijaisuuksia tehnyt, tulee turhan pitkä työmatka.



En edelleenkään sano, että olisi jotenkin outoa, että olet opettajan kanssa asiasta sopinut, mutta perustetta riitauttamiseen ei ole, koska varsinaisesti lainvoimainen ei tuo sopimus kuitenkaan liene. Hyvä juttu silloin kun homma toimii, huono silloin kun tulee muutoksia.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi neljä