Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mistä tunnistat hyvän/huonon päiväkodin?

Vierailija
28.10.2009 |

Lapselleni pitäisi alkaa etsiä päivähoitopaikkaa, kun olen palaamassa keväällä töihin. Ajattelin kierrellä lähipäiväkodit ennenkuin päätän mihin haemme. Saako tunnin vierailulla jonkun käsityksen päiväkodin toimivuudesta. Mihin kannattaa kiinnittää huomiota?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko päiväkoti aivan täyteen buukattu, onko hoitajien vaihtuvuus suuri, onko lapsien vaihtuvuus suuri vai viihtyvätkö sekä työntekijät että asiakasperheet juuri siinä päiväkodissa. Millainen sairastavuus kyseisen päiväkodin lapsilla on verrattuna muihin alueen vastaaviin päiväkoteihin. Miten aktiivista toimintaa on vanhemmille, siis vanhempaintoimikuntaa tmv. Sekin kertoo jo paljon.

Vierailija
2/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

aivan infernaalinen meteli ja hässäkkä vai rauhallisempi meininki.

Onko lapsilla paljon erilaisia toimintatiloja (esim. leikkinurkkia, vapaan leikin tiloja, taidetila, erillinen nukkumatila, miten iso ruokailutila jne.) Minkälainen piha on? Lähiympäristö (onko luontoa lähellä vai pelkkää asfalttiviidakkoa). Miten innokkaasti/sydämellä päiväkodin johtaja sinulle paikkoja ja toimintaa esittelee, onko leipääntyneen oloinen vai jaksaako olla innoissaan omasta työpaikastaan. Kuinka isot ryhmät ovat, onko pienryhmätoimintaa, omahoitajat jne. Miten helposti saa sijaisia henkilökunnan sairastuessa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko henkilökunnalla "suu väärässä" ts. ei tunnu viihtyvän tällaisessa työssä ja on kireänä.



Paljon riippuu henkilökunnasta, kuinka toiminta sujuu. Työntekijöiden keskinäiset suhteet, varmuus lasten kanssa toimimisessa, huomioiminen lasten tarpeisiin, kuten kuuntelemiseen, vastaamiseen lapsen kysymyksiin, ettei tyyliin -Nyt ei ole aikaa sellaiseen...myöhemmin jolloin asia on jo oikeasti ohi.



Yleissilmäys ympäristöön, esim. siihen tilaan jossa toimitaan. Onko lasten kirjat sikin - sokin, vaatteet kääntämättä oikein päin naulakossa, lapsen voi siihen ohjata, millainen mekkala vai mukava lasten äänten sorina, hoitajien katsoma tärkeysjärjestys -omat asiat vai vaikka lukutuokio lasten kanssa...millaiset nukkumiskäytännöt, sillä joissain pääsee pois aiemmin, joissain joutuu olemaan lähes kaksi tuntia vaikka ei olisi nukahtanut kun täältä on lukenut...

Vierailija
4/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiinnittäisin myös huomioita työntekijöiden keskinäisiin suhteisiin. Jos jäätävällä äänellä toiselle puhuu, niin työyhteisö ei ole kunnossa.

Sitten toiseksi haistelisin sisäilmaa. Home-ongelmia on monissa päiväkodeissa.

Vierailija
5/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tässäkin kaupungissa suurin osa päiväkodeista on ylipaikoilla, mutta meidän päiväkoti ihme kyllä vajaa. Ryhmät yllättävän pieniä ja hoitajia per lapsi on keskinmääräistä enemmän. Ja sen tuloksen kyllä aistii: hoitajat hyväntuulisia ja henki hyvä. Kivahan se on hoitajillekin töissä, kun ei olla ihan äärirajoilla ja jaksaa tehdä muutakin kuin perushoitotyötä/komentaa ääni vääränä hälisevää lapsilaumaa. Meillä esimerkiksi ryhmässä on 10 kokopäiväpaikkaa lapsille, joista melkein aina on 1-3 pois. Ryhmässä kaksi hoitajaa ja lapset jo isoja (4-5) eli vaippa-syöttö -show:ta ei ole.



Vierailija
6/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja jos pitää viedä lapsi ensin "toisiin ryhmiin" aamuisin, huom jopa klo 8 jälkeen.Nim.huonoja kokemuksia

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmapiirin haistaa usein käytävälle. Lapsen ryhmän aikuisten keskinäinen vuorovaikutus on yksi hyvä mittari. Mikäli tiuskivat toisilleen tms se ei kyllä ole heijastumatta lapsiin.

Poissaolot on toinen hyvä mittari. Sairastaako henkilökunta paljon? Todennäköisesti työparit ovat tällöin väsyneitä, jos koko ajan ryhmästä yksi aikuinen pois. Loppu vuodesta ei ainakaan sijaisia saada, kun kaikki rahat käytetty.

Henkilökunnan vaihtuvuus kertoo myös sisäisistä ongelmista. Niin ja onko toiminta millaista? Onko ryhmässä kovat desibelit ja melskaavat lapset?

Sekin voi joissakin tapauksissa kertoa jotakin...

Vierailija
8/8 |
28.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli onko riittävästi kokemusta ja onko myös lasten tarhanopettajia.



Joissakin yksityisissä päiväkodeissa oon huomannu olevan epäammatimaista henkilökuntaa eli ei välttämättä ole alan koulutustakaan, mikä sitten näkyy eri tavoilla. Aamulla lapsia ei tervehditä ja ulkona lasten leikkiessä hoitajat saattavat olla syventyneitä juttelemaan keskenään tai kännykkään niin etteivät huomaa mitä kaikkea tapahtuu. Esim. kaikkein pienimmät hortoilevat yksinään, joku satuttaa itsensä jne. Olen nähnyt myös hoitajan huutavan lapsille aika mitättömistä asioista eli ei ole auktoriteettia.



Tällaiseen vähän puolivillaisen tuntuiseen päiväkotiin en laittaisi lastani.