Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkäs ikäiselle vauvalle sen tutin saikaan antaa?

Vierailija
30.12.2009 |

Siis ettei imuote häiriinny? Vauva (10 pvää) on täysimetyksellä, enkä halua sitä vaarantaa. Hän kuitenkin pulauttelee paljon ja imutarve tuntuu olevan suuri silloinkin, kun ei varsinaisesti maitoa tarvitse. Ajattelin, että tutin voisin ottaa käyttöön, mutta joko sen nyt uskaltaisi?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tutin antaa niin antaisin välittömästi! Taisi olla esikoisen kohdalla pari viikkoa kun odotin ja sen jälkeen ei enää huolinut.

Vierailija
2/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

annoin kuopukselle jo synnärillä! Hän osasi heti imeä oikein ja 8h kun oli roikkunut rinnassa kiinni, totesin että nyt tutti suuhun välillä. Esikoinen oli varmaan parisen viikkoa kun sai tutin. Eli jos imuote on kunnossa niin tutti vaan suuhun!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

toisella ei. Muuten ei eroa imetyksen ym kanssa, mutta siitä oli iso apu kun tuli kauhea poru, tutti tepsi heti. Tutiton pikkusisko vain karjui ja karjui. Se pitää antaa ihan vauvana, muuten ei enää kelpaa. Esikoinen sai jo Naistenklinikalla.

Vierailija
4/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

siitä pitää kiinni. Annat heti vaan. Sitäkin joutuu jotkut kovasti opetellemaan. MEillä meni yli kuukausi ennen kuin alkoi oppimaan.

Vierailija
5/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät kaikki vauvat automaattisesti tuttia edes huoli!!!

Toisilla vauvoilla taas imemisen tarve on suurempi, he rauhottuvat tutilla. En ymmärrä mitä siitä on haittaa ja miksi se on niin pahasta, kun imemisen tarve on ihan luontainen vauvalle. Ei vauva voi kaiken aikaa syödä / imeä rintaa, imun tarve tyydytetään sitten tutilla.



Minulla on neljä lasta. Kaksi poikaa ja kaksi tyttöä. Riippumatta siitä, olenko imettänyt vai olenko antanut pullosta maidon, tyttövauvojen imun tarve on ollut suurempi ja tutti on ollut käytössä kummallakin hyvin tärkeänä elementtinä.



Pojat taas eivät ole tutista välittäneet. En voi väkisin tunkea tuttia suuhun jos vauva pulauttelee sen pois eikä ole kiinnostunut ja rauhoittuu muutenkin.



Tutin antamatta jättäminen on taas väärin, minusta, jos lapsi selkeästi haluaa imeä ja tuti rauhoittaa.



Tutin vieroitus on onnistunut kohtuullisesti. 2 vuotias ei enää syö tuttia, otin sen pois, mutta kun oikein on suru puserossa, huutaa sitä. Ja tutin sijaan imeskelee nyt - hiuksiaan!! Ette usko miten ällöä on, kun pitkät hiukset on aina suussa, kuolasena, takkusena. Ei, en leikkaa hiuksia lyhyeksi.



Mutta jos ap kokee että vauva tarvitsee tuttia, anna se nyt heti. Ei sille mitään ikää ole, eikä se vie imemisen tarvetta tai vieroita rinnalta.

Vierailija
6/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

minäpä keitän nuo valmiiksi ostetut tuolta käyttöön.



Esikoisen aikaan minäkin uskoin, että tutti on täysimetetylle lapselle turha kapistus - ja niinpä tuo imee sormeaan vieläkin, kuusivuotiaana. Kakkonen sai niin tasan varmasti tutin ja niin saa tämä kolmaskin. :)



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihan mielenkiinnosta; oletko pystynyt näiden neljän lapsesi kohdalla imettämään vuoden vanhaksi saakka?

En ymmärrä mitä siitä on haittaa ja miksi se on niin pahasta, kun imemisen tarve on ihan luontainen vauvalle. Ei vauva voi kaiken aikaa syödä / imeä rintaa, imun tarve tyydytetään sitten tutilla.

Vierailija
8/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ihan ovat synnärillä tutin saaneet. onneksi kätilöt ekasta tarjosivat ja muista osasin itse pyytää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
30.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen imettänyt 11 lasta ja kaikilla ollut tutti. Ei ole tutti imuja häirinnyt.Synnärillä ovat tutin saaneet. Kaikkia olen täysimettänyt 5-6kk ja osittaisimettänyt 7-16kk ikään asti. Jos imemistarve on kova, tutti ei sitä häiritse

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä kaksi