Pärjääkö pelkällä äitiyspakkauksella?
Yksi sukulainen on saamassa vauvan ja he ei osta mitään vauvalle, äitiyspakkaus riittää. Onko kukaan sillä pärjännyt? Mulla oli ainakin vaatteita paljon (liikaa)vauvalla, minulle ei olisi koskaan riittänyt pakkaus :-)
Kommentit (19)
eivät ne vaatteet edes sopineet meidän vauvallemme. Liian kireät vyötärönauhat jne.. ja epäsopivia värejäkin ;) Eikä muutenkaan tarpeeksi vaatetta.
vauva ei pulauttele, niin ehkä sitten ois pärjänny... Meillä ei olis pärjänny!
-vauva ei pulautellut
-vaipat eivät falskanneet
-oli kesä (eli en osaa arvioida talvivaatetuksen kokoa, me ostettiin 74 cm puku)
Ostaisin muutaman pienemmän perusvaatteen ja sitten tietysti voi tarvita joitain asioita (muita kuin vaatteita) sen pakkauksen lisäksi ;)
kun ne vaatteet oli vastasyntyneelle liian isoja ja niitä oli liian vähän.
etenkin jos vaavi puklaa paljon tai tekee usein niskapaskaa
Meillä osa niistä releistä on tenavalle vieläkin isoja, vaikka tyttö on jo melkein 9kk ja syntyi ihan täysaikaisena...
Jos vastasyntyneelle riittää liian suuret vaatteet eikä hanki ollenkaan kokoja 50-56, niin mikäs siinä. Ja jos pitää vauvalla useamman päivän putkeen vaatteita, niin pärjää. Helpottaa elämää kuitenkin jos vauvalle on sopivan kokoisina useampi kuin kaksi vaatekertaa ja yöpuku.
ainakin meillä oli eka täysin puklaava (ja aina melkien oikein kaaressa tuli ja paljon..) sit tuli pissat läpi ja kakat.. ei olis pelkästää äp vaateet riitäneet alkuunkaan ja onneks oli jo hankittuna vanha äp vanupuku kevät vaaville kun siitäkin oli tullut harvase päivä pissat läpi ja makuupussistakin... ja onneks ostettiin lisää harsoja ku niitäkin kastui puklusta läpimäräksi3-5 kpl päivässä..
onko oikeesti kellään vauvaa joka ei koskaan puklaa?? tai pissi läpi, tai kakkaa???
Mutta yleensä tuollaisille piheillä uusavuttomilla on terveellä järjellä varustettuja sukulaisia, jotka järkkäävät vauvalle vaatteita ja muita tavaroita. Vaunut/kantoreppu/liina on myös ihan kätevä eikä turvakaukaloakaan sieltä pakkauksesta tule,
Lapsi oli 48cm syntyessään. Hukkui ensimmäiset 6kk 62cm vaatteisiin. Potkupukujen vetoketjut jopa 56cm bvaatteissa tulivat liian korkealle kaulaan lapsen päästessä kotiin. 50cm, fleece haalari meni tammikuusta toukokuulle.
Jos lapsi on lähempänä 60cm kuin 50cm niin hyvinhän nuo äp-pakkauksen vaatteet käyvät vastasyntyneelle,tosin niitä on aika vähän/koko.
Ostin siis 50cm vaatteita sekä 56cm vaatteita. Lapsen kummitäti antoi lainaa paljon vaatteita. Joitain tuli ostettua itsekkin lisää.
mm. vk-haalari.
Kyllä pyykkikoneen täytyy pyöria taukoamatta ja olla kuivuri,jotta nuo vaatteet riittävät.
vauva on kyllä aika likaisissa (ja isoissa tai pienissä...) vermeissä jos vain pakkauksen vaatteilla edetään. Lisäksi he varmaan pesevät tauotta pyykkiä, sekaisin kaikkia värejä :D Pakkauksessa on muutama body, olisivat riittäneet meillä yhdeksi päiväksi. Mitens, kun vauva kasvaa ja ne muutamatkin bodyt jää pieneksi, ajattelivatko pitää 6-kuisesta eteenpäin ihan vaan vaippasilteen siinä ulkohaalarissa? Se kun taitaa olla pakkauksessa yli 70 cm kokoinen...
Tai jos ihan pakko olisi ollut, niin kyllä lapset hengissä olisivat. Mutta aika ankeeta olisi ollut..
Esikoinen puklasi usein, samalla vaatteidenvaihtokerralla sattoi mennä vaikka kolmekin bodya pesuun. Siis siihen tyyliin, että juuri sai vaihdettua nosti vauvan ylös ja taas puklu lensi. Ja eikun vaihtamaan.
En minä ainakaan olisi jaksanut enkä halunnut juosta pyykkiä pesemässä ihan joka hetki..
Ja silloin ainakin vaatteet olivat aika isoja, vastasyntyneelle ei ollut montaa ihan sopivaa.
Kuopus oli sitten vielä sairaalassa 3kk ennekuin pääsi kotiin, ja sinne hankin joitain omiakin vaatteita, kietaisubodyt olivat ainoat mitä pystyi pukemaan. Ja vauva tuntui enemmän "omalta" kun oli omat vaatteet päällä..
Tai kai sitä jos ihan pakko olisi ollut.
Vauva oli 49 senttiä syntyessään, joten hukkui suurimpaan osaan äp:n vaatteista. Oli hoikka ja syntyi talvella ja oli ongelmia ekat viikot pitää ruumiinlämpöään, joten vaatetta piti olla koko ajan olla ainakin kolme kerrosta. Eli yksillä ohi menneillä kakoilla meni kerralla kolme vaatekertaa vaihtoon.
Meillä vauva ei sentään pulautellut vsstasyntyneenä useinkaan, mutta kavereilla, joilla on ollut paljon pulauttelevia vauvoja on parhaina päivinä mennyt toistakymmentä bodya pyykkiin.
Jos vastasyntyneelle riittää liian suuret vaatteet eikä hanki ollenkaan kokoja 50-56, niin mikäs siinä. Ja jos pitää vauvalla useamman päivän putkeen vaatteita, niin pärjää.
Helpottaa elämää kuitenkin jos vauvalle on sopivan kokoisina useampi kuin kaksi vaatekertaa ja yöpuku.
Äippäpakkaus riittää, kulutushysteerikko.
Jos jotain haluaa ostaa, ostaisin muutamia perusvaatteita; potkuhousuja, bodeja.
a) ei ole enempää
b) vauva ei onnistu kakkaamaan/puklaamaan vaatteitaan useampaa kertaa päivässä
c) pesee pyykkiä tauotta
d) ei ole turhan tarkka vaatteiden istuvuudesta
Hankittiin joitaki vaatekappaleita ennen vauvan syntymää.Osa jäi jopa käyttämättä.
ihan siitä miten se mukula kasvaa.. meillä kohta kaikki vaatteet pieniä, toppapukukin oli kokoa 68 joten se jäi käyttämättä. lapsi melkein 6kk ja pituutta 74cm... että joka kuukausi on yksi vaatekoko mennyt pois käytöstä