"Pakkasvoiteen käyttö 1-vuotiaalla"
Kysyn täältä vinkkejä kokeneemmilta mammoilta. Eli, nyt kun mittarin lukemat huitelevat -15 hujakoilla, kannattaako/saako käyttää lapsen kasvoilla pakkasrasvaa? Jos, niin mikä merkki paras? Tänään kävin ostamassa Vitalis-purkin, samaa on omaankin naamaan laitettu pikkuisena. Jostain muistan kuulleeni, että voiteiden käyttö ei olisi suositeltavaa. Jos joku viitsisi valaista niin olen kovin kiitollinen! :)
Kommentit (14)
KAnnattaa suojata vaatteella ja mitoittaa ulkonaolo niin, että paleltumia ei ehdi tulemaan (helpommin sanottu kuin tehty..)
Sisälle tulon jälkeen vitalista voi laittaa, jos posket karheat.
Ihan ykkönen toi vitalis on rohtuneilla huulilla ja nenänpielillä flunssan aikaan!
Uusimman tutkimuksen mukaan edesauttavat paleltumien syntymistä.
Suojaa lapsi vaatteilla, esim. hyvällä hupulla. Posket kannattaa rasvata esim. unien ajaksi jos tuntuvat kärsivän kylmästä ja viimasta.
esikoistani. Nykyään ei pakkasvoiteita suositella, vaan tarkkaillaan lapsen kasvoja kovilla pakkasilla; jos iholle (yleensä ensimmäiseksi poskiin) ilmestyy viiden sentin kolikon kokoisia vaaleita läikkiä, on kiire jo sisälle! Meillä on joskus näin käynyt (pakkasta yli 15 astetta), mutta mitään pysyviä paleltumisvaurioita ei niistä onneksi jäänyt.
Muistaakseni pakkasvoiteita testattiin muutamia vuosia takaperin varusmiehillä ja sen jälkeen suosituksia muutettiin eli ei pakkasvoidetta. Korjatkaa muut jos olen ihan "metsässä".
suositella laitettavaksi.
Itse suojaan kylmällä ilmalla ihon puuterilla. Kylmä ei tunnu ollenkaan niin pahalta kun on ohut kerros puuteria kasvoilla.
Kovilla pakkasilla sipaisen sitä kevyesti lapsillekin, vaikka tuskin sekään kovin suositeltavaa on. Siitä kuitenkin imeytyy jotain aineita elimistöön. Kylmältä kuitenkin suojaa.
esikoistani. Nykyään ei pakkasvoiteita suositella, vaan tarkkaillaan lapsen kasvoja kovilla pakkasilla; jos iholle (yleensä ensimmäiseksi poskiin) ilmestyy viiden sentin kolikon kokoisia vaaleita läikkiä, on kiire jo sisälle! Meillä on joskus näin käynyt (pakkasta yli 15 astetta), mutta mitään pysyviä paleltumisvaurioita ei niistä onneksi jäänyt.
Muistaakseni pakkasvoiteita testattiin muutamia vuosia takaperin varusmiehillä ja sen jälkeen suosituksia muutettiin eli ei pakkasvoidetta. Korjatkaa muut jos olen ihan "metsässä".
Ekana pakkaspäivänä ulkoillaan vähän aikaa ja seuraavana jo pidemmän aikaa. Meillä on säästytty paleltumilta, vaikka joka säällä ulkoillaan, ilman voiteita. Illalla ennen yöunia kunnon kerros perusrasvaa poskiin.
En ole kuullut kenenkään edes mainitsevan sitten 70-luvun kun olin itse lapsi.
Kiitoksia asiallisista vastauksista! Kyllä näistä rasvauksista vielä kuulee puhuttavan silloin tällöin ja ajattelin kysäistä muiden kannan asiaan. Paljon viisaampana poistuu takavasemmalle tämä maatuska!
Sitä voi käyttää myös pakkasilla ja kovassa tuulessa. On vedetön
Vielä 80-luvulla pikkulapsilla käytettiin jopa päiväkodeissa päivittäin pakkaskaudella.
Niitä ei ole pidetty hyvänä koskaan, ei meidän äiti sellaista laittanut edes minulle ja olen yli 30. esikoistani. Nykyään ei pakkasvoiteita suositella, vaan tarkkaillaan lapsen kasvoja kovilla pakkasilla; jos iholle (yleensä ensimmäiseksi poskiin) ilmestyy viiden sentin kolikon kokoisia vaaleita läikkiä, on kiire jo sisälle! Meillä on joskus näin käynyt (pakkasta yli 15 astetta), mutta mitään pysyviä paleltumisvaurioita ei niistä onneksi jäänyt. Muistaakseni pakkasvoiteita testattiin muutamia vuosia takaperin varusmiehillä ja sen jälkeen suosituksia muutettiin eli ei pakkasvoidetta. Korjatkaa muut jos olen ihan "metsässä".
Sitä voi käyttää myös pakkasilla ja kovassa tuulessa. On vedetön
se puolustusvoimien pari vuotta sitten teettämä tutkimus sanoo toisin. Se sanoo ihan yksiselitteisesti, että ei MITÄÄN voiteita, edes vedettömiä, kannata käyttää, koska ne lisäävät paleltumavaaraa.
Vettä sisältävät jäätyvät iholla. Vedettömät taas aiheuttavat sen, ettei kylmä tunnu vaan palelutumia tulee herkemmin.
Paras suoja on ihon oma rasva. ELi aamullinen kasvojen pesu pois. Lapsilta se harvemmin onnistuu, joten ilman rasvaa mennään. Illalla ulkoilun jälkeen sitten rasvailen kuivia kohtia.
itse olen käyttänyt marykayn extra emolient voidetta ( vedetön)koko perheellä. kaikilla pysynyt iho hyvänä, suosittelen.
ei sitä meille laittanut, vaikka naapurinrouvat siihen uskoivatkin. Neuvolaohjeet pakkasvoiteista ovat olleet yksittäisten ihmisten mielipiteitä, onneksi meitä ei käytetty neuvolassa. t. se 70-luvun lapsi, jonka äiti ei voidetta käyttänyt