Pyykkihuollosta?
Haluaisin ideoita, jolla saisin pyykkihuollon toimimaan, kun se on sellainen ongelma perheessämme, aina karkaa homma käsistä?
Kommentit (31)
Ei oo kuivaus rumpua, haaveena on hankkia sellainen... Ongelma on tuo, että tahtoo kertyä tuota likavaatetta, vaikka pyrimme, että turhaan ei pyykkiin laiteta vaatetta, kun sitten kun ovat pesun tarpeessa. Kyllä mies osallistuu myös, mutta nyt hänen aikansa mennyt muuhun kodin hoitoon, kun meidän 2kk ikäinen vauva valvottaa yöt ja päivät nukkuu, joten tää vastaus myös tähän aikaan...2 aikuista ja 3 lasta...nyt täällä tämän hetkisessä asunnossa kuivaustilat on ihan surkeat...
Meillä neljä likapyykkikoria värill60-valk60-värill40-valk40. Pesen vähintään koneellisen päivässä täysimmästä korista tai tarpeen mukaan. Päivässä silitän noin vartin. Meillä sekä kuivausrumpu että -kaappi.
t. kolmen lapsen vastuullisessa työssä käyvä äiti
Siis vaaleansiniset, kirkkaanpunaiset ja mustat kaikki vaan samaan syssyyn? Meille tulee vuoria kun olen hysteerinen että jokin värjää. Sitten pesen eri värejä erikseen. Tummia ja tummempia ja vaaleita jne. Vaikka ostetaan ihan hyvälaatuista kamaa, eli huolehdinkohan turhaan? Värjäytyykö nykyisin enää vaatteet?
Muuten kaikki värilliset samaan ja kaikki vaaleat samaan.
Ja kuivausrumpu on, mutta kuivatan myös telineissä. Kone pyörii joka päivä. Ei kerry.
60 valkoiset (tai vaaleat), 60 punakeltasävyiset, 60 tummat (siniset, vihreät, mustat). Ja samat värit 40 asteelle. Teen usein lajittelun valmiiksi, lataan koneen ja saatan jättää koululaiselle lapun, että laittaa koneen päälle. Pyykit valmiit kun tulen töistä. Sitten ripustus/kuivuriin. Kuivat pyykit viikkaan seuraavana iltana ennen kuin ripustan uudet. Käytännössä pyykkiä siis koko ajan kuivumassa mutta toisaalta ei kerry pyykkikoriin vuoria.
Ihan joka päivä ei tule pestyä mutta viikonloppuisin pyörii 2-3 koneellistakin. En juurikaan silitä, kuivausrumpu oikoo riittävästi.
A. Iso, hyvä pesukone.
B. Seinästävedettävät kuivaustelineet koneen edessä. Kuivuva pyykki ei ole minkään tiellä, vaan sille on oma paikkansa.
C. Kuivausrumpu
D. Isot pyykinsäilytyslaatikot, johon lajitellaan pyykki kohtalaisen valmiiksi.
E. Tapa pestä pyykkiä koneellinen lähes joka päivä.
F. Erikoisen väristen vaatteiden pito samaan aikaan. Esim. meillä on hyvin vähän valkoisia, mutta kun joku laittaa valkoisen paidan päälleen, niin usein valitsen itselleni ja lapsilleni myös lähipäivinä valkoisia vaatteita ja kehoitan miestäkin niitä käyttämään. Tämä siis ei ole mikään pakko, mutta ihan kätevä toimintatapa meillä.
tuo samanväristen pitäminen :-)
Kiitos! Itse pidän punaisia vaatteita joskus ja sit niitä on just se muutama ja odottavat viikkotolkulla pyykkikorissa. Muksuillahan on kanssa jotain punaisia vaatteita, joten pitääkin alkaa koordinoida näitä samanväristen pitoja...
-Valkopyykki 60 (hyvin vaaleat esim. keltasävyiset pesen materiaalista riippuen valkoisten kanssa).
-Tummat (farkut pesen tummissa) 40
-Kirjo (kaikki kirkkaat värit) 40
Petivaatteet laitan aamulla pyörimään pesukoneeseen, iltapäivällä kuivausrumpuun ja samana iltana uudelleen sänkyyn. Niistä tulee helposti isot vuoret, jos niitä alkaa pyykkikoreissa säilömään.
Meillä on sekä pesukoneessa että kuivausrummussa ajastin. Laitan ajastimella koneellisen pyörimään esim. 06.00 ja ennen töihinlähtöä on pyykit valmis ripustettavaksi. Ja uusi koneellinen ajastukseen että alkaa pyöriä kun joku tulee koulusta / töistä (en pyöritä koneellisia ilman "valvontaa" eli yksin kotona).
Joskus myöhään illalla oon pessyt koneellisen, ladannut kuivausrumpuun ja ajastimella päälle 05.30, pyykki valmis kun noustaan ylös (viikonloppuna).
Ajastin antaa myös pelivaraa jos pitää tuollaisen pyykkipäivän.
Niin ja meillä ainakin koneet on molemmat niin hiljaisia ettei periaatteessa haittaisi vaikka pesisi keskellä yötä... Toimisiko vauvaperheissä missä valvotaan joka tapauksessa, en tiedä?
A) Lajittelu
B) Säännöllinen pyykkäys
C) Kaikkien perheenjäsenten panos ainakin siinä, että huolehtivat omat vaatteensa likapyykkikoriin
Itselläni kasautuu joskus puhtaita pyykkejä, jotka odottavat lajittelua, mutta se ei minua haittaa - lajittelen, kun jaksan. Jos joku perheenjäsen kaipaa jotakin vaatetta, etsiköön puhtaiden pyykkien kopasta itse.
p.s. Olen sanonut sekä miehelle että kahdelle isommalle lapselle, että jos haluavat jonkin tietyn vaatteen jonakin tiettynä päivänä käyttöön, se on sanottava minulle kaksi päivää ennen, ehdottomasti viimeistään edellisenä päivänä!
on loistava, vaikkei sitä käyttäisi kuin silloin tällöin. Etenkin lakanapyykki, itse teen samoin, että aamulla lakanat & pyyhkeet pesuun, kuivausrumpuun ja illaksi takaisin sänkyyn ja käyttöön. Näin eivät kerry pyykkikoriin ja käytössä voi olla vähän kalliimmatkin / kivemmat lakanat sekä pyyhkeet, kun periaatteessa lakanoita ei tarvitse kuin yhdet per vuode. Samalla säästyy kaappitilaa, kun ei ole varalakanoita joka sänkyyn!
"En huoli kuivausrumpua" asenteesta: on jokaisen oma valinta tottakai, mutta eihän se rumpu tarkoita että sitten kaikki pitää rumpukuivata: itse kuivaan ihan narulla ehkä puolet (kesällä enemmänkin) ja sitten rummulla hoidan loput. Ei tule stressiä pyykkäämisestä ja pysyy rumba hallinnassa. Lisäksi rumpukuivattu vaate menee suoraan viikkaukseen ja kaappiin eikä tarvitse silittää!
Pesen kaiken normaalivaatteen, olipa väri mikä hyvänsä, samassa koneessa ja 50 asteen lämpötilassa. Saa koneellisen täyteen nopeasti!
Meillä myös pidetään samoja vaatteita kaksi päivää peräkkäin jos ei ole tahraantunut.
Mustat ja valkoiset pesen joskus erikseen omilla pesuaineillaan, mutta valkoista ei meillä käytetä paljoa, ja lakanat ym. pesen erikseen kuumassa vedessä.
Miettikää nyt, ei 40:stä ja 60:stä ei ole kuin kymmenen asteen ero puoleen väliin, 50:een. : )
Olen ennen rumpua silittänyt tai mankeloinut oikeastaan kaiken ja meille kertyi erityisesti sitä puhdasta pyykkiä, jota ei oltu vielä siistitty kaappiin asti. Vaihdettiin sekä pesukone uuteen että ostettiin kuivari, ja nyt pesukoneesta tulee sileämpää pyykkiä jonka voi suoraan narulta pistää päälle - vanhalla koneella se ei onnistunut. Myös kuivarista tulee siistiä, sileää vaatetta, eikä pyyhkeitä tarvi mankeloida. Lakanat kuivaan monesti silityskuiviksi niin sitten on nopeaa heittää ne suoraan mankelin kautta kaappiin.
Meillä menee lasten vaatteet joka ilta pesuun, joten pyykkiä tulee paljon (lapsia kolme). Kuivausrumpu on aivan ehdoton, mutta myös pyykkikaappi helpottaa työtä. Kaapissa on siis viisi vetokoria vaatteille, eli punaiset-tummat-vaaleat-muut värit. Yksi matalampi kori lasten sukille, jotka muuten helposti hukkuvat muun pyykin sekaan ja laitan pesupussiin. Pesen lähes kaiken 60 asteessa.
Korien ansiosta on helppo nähdä koska pitää pestä koneellinen, eli kun kori on täynnä. Lisäksi pyykit heittää nopeasti korista koneeseen, eli ei vie kuin pari minuuttia työpäivän jälkeen laittaa kone pyörimään. Rumpu kuivaa pyykit vielä saman illan aikana, joten vaatteet saa kaappiin ennen nukkumaanmenoa. Silitys on turhaa, kuivausrummuss vaatteet siliävät, kunhan vaatteet viikkaa heti.
Pesen lähes päivittäin, mutta silti on aina korissa jotain, usein reilustikin. Jotain erikoista väriä tai muuta mitä pitää pestä erikseen. Kaapissa kylä yleensä tarpeeksi puhtaita vaatteita.
Hauska idea koordinoida värit! Meistä tuleekin tosi matchaava perhe kun viipotetaan kaikki punaisissa:)
äitillä ja isällä yhteinen pyykkikori, lapsilla omat. lapset pesevät omat pyykkinsä, huolehtivat myös kuvumaan ja kaappiin (no, pienemmän vaatteissa vielä autan).
me vanhemmat pesemme lakanat, pyyhkeet ynnä muut + omat vaatteemme aina se kumpi kerkiää.
Hyviä ideoita tuli tuohon pyykki asiaan, kiitos vastaajille erittäin hyvistä ideoista...jospa meidänki pyykkivuoret rupeais pesemällä pienentymään...
Varsinkin punakeltaisia 40 asteisia tulee harvoin. Mutta koetetaan pitää samaan sarjaan etteivät jää pyykkikoriin seisomaan.
Siis jos olet itse töissä. Voi sytyttää tulipalon ja vakuutuskorvauksia voidaan alentaa, jos on käynyt valvomatta. samasta syystä en uskaltaisi yöllä käyttää.
joissain lapsiperheissä ei ole aikaa pestä pyykkiä.
Juoksetteko tosiaan asioilla/ harrastuksissa/ kyläilemässä JOKA PÄIVÄ nukkumaanmenoaikaan saakka? Vai onko ongelma siinä, että ette osaa organisoida likapyykin määrää (kaikki vaatteet vaihtoon joka päivä, pyyhkeet vaihdetaan joka päivä jne)?
Meitä 5 eikä pyykkihuolto tuota ongelmaa. Keskimääärin koneellinen per päivä niin pyykkikorit eivät pursuile. Usein laitan koneen pyörimään illalla 7-8 aikaan, jolloin meidän perheessä aletaan viimeistään kotiutumaan iltamenoista, koska lasten on oltava ajoissa nukkumassa. Lakanat vaihdetaan 2 viikon välein, pyyhkeet kerran viikossa (käsipyyhkeet tarpeen muk. useamminkin), alusvaatteet vaihdetaan päivittäin, paidat ja housut menee pari päivää mikäli ei ole tahroja.
Meillä on vauva, joka valvoo yöt ja päivät nukkuu, joten tää vastaus myös tähän aikaan...