En taida pyytää ikinä lapsieni perheitä meille jouluna
Tai ainakin sanon, että tuokaa sitten omatkin eväät mukananne, että saatte riittävästi ja varmasti mieleistä syötävää. Tuli noista anoppejaan haukkuvista miniöistä mieleen.
Mä en ole mikään kokkikolmonen ja inhoan ruuanlaittoa ja meillä todella on joulunakin tosi minimaalinen joulupöytä.
Kommentit (15)
Ehdotan, että kutsut heitä, mutta et painosta lapsesi perhettä tulemaan.
Sen sijaan, että kokkaat viikoja etukäteen sellaista, mikä sinusta kuuluu jouluun, kysy, mitä he haluaisivat syödä. Kaikki eivät rakasta kinkkua ja laatikoita...Ja oma lapsesikin on ehkä teinivuosista muuttunut - jos silloin söi kuin hevonen laatikoita, haluaakin ehkä keski-ikäisenä mätiä ja kalaa.
Kysy, haluavatko he itse kokkailla vai tilaatko kaiken valmiina tms. Ehkä hekään eivät rakasta kokkaamista ja keittiövuoro ei nosta joulutunnelmaa.
Älä pakota heitä noudattamaan niitä jouluperinteiksi muodostuneita rutiineita, vaan ole valmis itsekin uusiin tuuliin joulunvietossa.
kullan murut! Sopikaa keskenänne, kuka valmistaa mitäkin. Kaikki osallistuu, ja kaikki saavat varmasti mieluisaa ruokaa. Ja juhlakin on siten onnistunut.
niin sano jotain muutakin kuin se iänikuinen taatelikakku, jota kukaan ei juuri edes syö. Voin kyllä tuoda paaaljon enemmänkin tullessani.
...saapuessaan viettämään jouluaattoa puolisonsa vanhempien luo...
Kaikilla on omat,vuosien saatossa muodostuneet tavat, ja ne eivät useinkaan sovi yhteen. Sitäpaitsi sellaiset "vuorojoulut" ovat aika teennäisiä - Tänä vuonna sinne ja ensi vuonna tänne jne. Jotkut nuoret parit ajavat tukka putkella aattona/joulunpyhinä anoppilasta toiseen, ja se ihan oma joulu hajoaa ihan palasiksi. Joulu menee usein auton ratissa,kelissä kuin kelissä - Ja vain siksi, etteivät anopit siellä ja täällä loukkaannu...?
En ole (vielä) anoppi,mutta en ikinä tule olettamaan, että lasten perheet väkisin tulevat meille aattona.Vaikka olisin yksin,olisin mieluummin yksin kotona jouluna, ja tekisin mitä ikinä huvittaa, enkä ikinä olettaisi, että minut "velvollisuudesta" kutsuttaisiin johonkin lapsen perheeseen.Ei ikinä.
Toivon, että mun (tulevalla) miniällä olis vähän helpompia jouluja kuin monella, joita olen kuunnellut..
Älä loukkaannu, jos joku ei tule. Hyväksy joskus itsekin Sinulle tuleva kutsu. Ota mahdollisuuksien mukaan huomioon toiveet. Pyydä rohkeasti jotain tekemään tai tuomaan tietyn jouluruuan. Älä loukkaannu, jos jollain on mukana jotain, jonka toivoisi tulevan joulupöytään tarjolle.
Hyvää joulua 2010!
jos ei itse ole kiinnostunut tekemään kunnon jouluruokapöytää, olisi varmaan kaikille paras ratkaisu kutsua perheet vain kahvittelemaan jouluna. Monille se jouluruokapöytä on kuitenkin tärkeä juttu, ja on harmillista, jos aattona saa vain "todella minimaalisen" tarjoilun, ymmärtänet sen itsekin.
Tottakai yhdessäolo on se tärkein juttu, mutta kannattaa miettiä pitäisikö ruokaankin vähän panostaa, jos haluatte ihmisten tulevan juurikin nauttimaan jouluateriaa luoksenne! Pyytää vaikka vieraiden perheitä osallistumaan tuomalla haluamiaan ruokia tms?
Tuota toista anopin jouluateriaketjua en kyllä oikein ymmärrä, koska mikäli mukana oli myös salaatteja ja muita lisukkeita, mielestäni tarjoilu oli ihan ok. Varsinkin jos edes osa ruuista oli itse tehtyjä.
raahaa sun lapsesi OMIEN vanhempiensa luokse joka joulu. Et näe lapsiasia tai lapsenlapsiasi ikinä.
Ehdotan, että kutsut heitä, mutta et painosta lapsesi perhettä tulemaan. Sen sijaan, että kokkaat viikoja etukäteen sellaista, mikä sinusta kuuluu jouluun, kysy, mitä he haluaisivat syödä. Kaikki eivät rakasta kinkkua ja laatikoita...Ja oma lapsesikin on ehkä teinivuosista muuttunut - jos silloin söi kuin hevonen laatikoita, haluaakin ehkä keski-ikäisenä mätiä ja kalaa. Kysy, haluavatko he itse kokkailla vai tilaatko kaiken valmiina tms. Ehkä hekään eivät rakasta kokkaamista ja keittiövuoro ei nosta joulutunnelmaa. Älä pakota heitä noudattamaan niitä jouluperinteiksi muodostuneita rutiineita, vaan ole valmis itsekin uusiin tuuliin joulunvietossa.
Käsitin, että ap puhui futuurissa. Hän ei maininnut omaa tai lastensa ikää. Niinpä minäkin vastasin futuurissa.
Meinaatko että täällä pörräisi joku 70v mummo? :DDEhdotan, että kutsut heitä, mutta et painosta lapsesi perhettä tulemaan. Sen sijaan, että kokkaat viikoja etukäteen sellaista, mikä sinusta kuuluu jouluun, kysy, mitä he haluaisivat syödä. Kaikki eivät rakasta kinkkua ja laatikoita...Ja oma lapsesikin on ehkä teinivuosista muuttunut - jos silloin söi kuin hevonen laatikoita, haluaakin ehkä keski-ikäisenä mätiä ja kalaa. Kysy, haluavatko he itse kokkailla vai tilaatko kaiken valmiina tms. Ehkä hekään eivät rakasta kokkaamista ja keittiövuoro ei nosta joulutunnelmaa. Älä pakota heitä noudattamaan niitä jouluperinteiksi muodostuneita rutiineita, vaan ole valmis itsekin uusiin tuuliin joulunvietossa.
Itse olen sitä mieltä, että kukin lapsiperhe viettää sellaista joulua, jota haluaa. Kerron varmasti lapsilleni, että meille saa tulla puurolle, syömään, kahvittelemaan tai ihan miten haluaa. Tai olla tulemataa. Ja että aattona saa tulla, mutta voi tulla myös joulupäivänä tai tapanina. Tai olla tulematta.
Minä elän nyt sitä kiireistä arkea lasten ollessa pieniä ja kaipaan joulun vapaata ja perheeseen keskittyvää aikaa. En halua juosta koko joulunaikaa ympäri ämpäri.
Meillä olikin tänä jouluna ihanteellinen tilanne: vietimme aattoa omalla perheellä kotona, joulupäivänä saimme appivanhemmat MEILLE (onhan se kahden aikuisen helpompi tulla lapsiperheen luo kuin päin vastoin!) ja tapanina kävimme mun vanhemmilla, siellä olivat myös mun sisarukset perheineen.
Avartakaa mielenne. Joulua voi viettää monella tavalla. Ja jos itse ei ole kokkikolmonen, niin voi sen ihan reilusti tunnustaa ja pyytää vaikka vain kahville tai puurolle!
Ehdotan, että kutsut heitä, mutta et painosta lapsesi perhettä tulemaan.
Sen sijaan, että kokkaat viikoja etukäteen sellaista, mikä sinusta kuuluu jouluun, kysy, mitä he haluaisivat syödä. Kaikki eivät rakasta kinkkua ja laatikoita...Ja oma lapsesikin on ehkä teinivuosista muuttunut - jos silloin söi kuin hevonen laatikoita, haluaakin ehkä keski-ikäisenä mätiä ja kalaa.
Kysy, haluavatko he itse kokkailla vai tilaatko kaiken valmiina tms. Ehkä hekään eivät rakasta kokkaamista ja keittiövuoro ei nosta joulutunnelmaa.
Älä pakota heitä noudattamaan niitä jouluperinteiksi muodostuneita rutiineita, vaan ole valmis itsekin uusiin tuuliin joulunvietossa.
jossa on noin vaikea olla.
ehkä miniä pysyy vaan kotonaan niin saa sellaisen joulun kuin haluaa.
osaan jo varautua, ettei joulumme viettotavat osu yksiin miniöiden kanssa. Yhdelle ei kelpaa tämä eikä toiselle tuo.
Me vietämme joulut mieheni kanssa reissaten:)
joulupöydän aion väsätä samalla periaatteella kuin nytkin. Jokainen saa sanoa mikä/mitkä ruoat ehdottomasti haluaa joulupöytään ja niillä mennään :). Niinpä meillä on kaloja, erilaisia lihoja, laatikoita, uunijuureksia, paljon salaatteja jne. jne. Herkkuleivonnaisia jälkiruoiksi jne.
Joulu on vain kerran vuodessa :).
ei kaikki miniät ole yhtä kiittämättömiä...