Onko muita, joita "lasten suusta" -jutut ärsyttää?
Yleensä ne on ihan tyhmiä eikä ollenkaan hauskoja, paitsi joskus hyvin harvoin.
Kommentit (35)
yleensa hauskoja ainoastaan vanhempien mielesta kun meidan Nico on niiiiin fiksu.
hauskoja, koska ne ei ole tekemälä tehtyjä vitsejä vaan yleensä ihan tositilanteesta.
Monesti osaan jopa kuvitella tilanteen, että meille olisi voinut käydä ihan samoin.
ne on melkein aina tosi hauskoja juttuja...
Useimmiten ovat uskomattoman typeriä juttuja. En muutenkaan hirveesti tykkää vieraista lapsista eikä jaksa tosiaan naurattaa niiden muka-hauskat sutkautukset.
Levengoodin ja jonkun toisen kirjat missä oli olevinaan lasten lausumia juttuja, oli kyllä hauskoja, mutta epäilyttää, että niitä oli sormeiltu, jotta ne saataisiin kuulostamaan hauskoilta. Kun vanhemmat itse kertoo näitä, niin ei ne monesti kuulosta muulta kuin henkisesti vajaan aikuisen tokaisuilta.
Kuulostavat välillä siltä että niitä takuulla on edeltänyt johdatteleva kysymys.
Mutta kyllä mun tuttavapiirissäni on tullut lapsilta oikeasti tosi hauskojakin juttuja, ei pelkästään sitä peruskamaa mitä nyt jokainen puhetta vasta opetteleva tuottaa.
harvoin hauskoja, vaan yleensä ne on lähettänyt sinne joku mummo/isotäti tms vanhan kansan ihminen, joka ei vaan tajua nykyajan lapsia ja sitä maailmaa, missä ne elää. Lapsi kertoo ihan vakavissaan jonkun jutun ja mummo nauraa, että hihhih mitä tuo poika juttelee. :/ Ja pikkutuhmat jutut kuulostaa lähes aina aikuisten keksimiltä.
Meidänkin fiksulle pojalle on käynyt niin, että poika puhuu jostain tiedeasiasta ihan vakavissaan (on ollut jo pitkään luonnontieteistä kiinnostunut), eikä aikuiset vaan ymmärrä. Eihän viisivuotias voi puhua mustista aukoista ja alkuräjähdyksestä tosissaan, eihän? ;)
5v. poika sanoi 5v. tytölle, että sinä varastat ja minä en leiki tollaisen tytön kanssa. minä etsin uuden tytön.
Ovat vallottomia kummatkin ja naapurin tyttö on poikani paras kaveri.
se ensimmäinen on hauska, mutta koska tokihan jonkun Elvi-Pellervo on kertonut viiiielä hauskemman jutun, aletaan kilpailla, ja niin ne loput on tosi kuivia.
Joko niissä ei ole mitään hauskaa alunperinkään, tai sitten vanhempien värittäminen paistaa läpi. Hahhaa.
Jotkut valitut lohkaisut on hyviä, mutta yleensä ne, joita ylpeä Yemima-Dooriksen äiti on laittanut palstalle, eivät ole hyviä.
Ihan viiiiiitun typeriä ja ärsyttäviä juttuja, hehehehe... Ei naurata passskankaan vertaa.
On. Te läskit av-mammat olette niin katkeria että teitä ärsyttää kaikki.
Mieluummin luen koirien Facebook-sivuja, niillä on niiin hassuja juttuja.
Niko-Petteri oli päiväkodissa. Syönnin päälle risti kädet eteensä ja sanoi että ruoka oli hyvää, vielä kun saisi pi**ua.
Yleensä ne ovat vahvasti muunneltuj.a
Joo, harvoin siellä mitään oikeasti hauskaa on. En toisaalta pidä lapsista muutenkaan, joten voin hyvin kuvitella miten perheellisiä/lapsirakkaita ne viihdyttävät. Meitä on moneen junaan!
Pikemminkin naurattaa tyhmiä puhuvat aikuiset. Lasten suusta kuulee yleensä aidon kommentin, ihan vakavasta suhtauduttavan.