Millä ihmeellä saan tän päänsäryn pois???
Olen raskaana toisella kolmanneksella ja mulla on nyt viimeiset 3 viikkoa päätä särkenyt joka ikinen päivä. Alussa ei tarvinnut ottaa ollenkaan lääkettä kun oli vaan pientä jomotusta, mutta nyt on 3 päivä jo peräkkäin kun oli pakko ottaa Burana caps tai muuten ei tuu mistään mitään. Eikä tuo lääke vie sitä särkyä edes kokonaan pois, lieventää vain. Vinkkejä mikä ihme tähän auttais?
Kommentit (14)
ei mullakaan aikaisemmissa raskauksissa saanut mutta nyt on tullut uutta tietoa ja ainakin meidän neuvolasta sai listan lääkkeistä joita saa syödä ja burana kuuluu niihin. loppuraskaudesta ei saa sitä syödä verenvuotoriskin takia mutta toisella kolmanneksella saa. ja paracetamol auttaa vielä vähemmän.
ap
niskahartia hieronnassa+kallon pohja. Taitaa paikat olla jumissa.
Supistaa verisuonia.
Jos kyse on jumiutuneista niskoista tai hartioista, suosittelen jumppaamaan ja venyttelemään lihaksia vähän joka päivä.
alkuraskaudesta vähensin siihen sallittuun 3 kuppiin / päivä jonka juon nykyäänkin.
varmaan sitten nuo niskat jumissa vaan. täytyy pistää mies hieromaan illalla jos saisi jotain ensiapua.
ap
Ja muista juoda riittävästi vettä - nestehukkakin saa pään särkemään ja raskaana ollessa tarvitsen hiukan enemmän nestettä.
Hieronta on ok, mutta harvoin kovin pysyvä ratkaisu jumittaviin niskoihin. Kannattaa sen vuoksi jumpatakin omatoimisesti, netistä voit googlata niska- hartiajumpan ohjeita.
Saa käyttää raskauden aikana ja kipu lähtee taatusti!
muualta, millaisia särkylääkkeitä saat vetää ja millaisina annoksina. Ettet omin päin ala ottaa kahta särkylääkettä yhtä aikaa... normaalistikin kahden eri vaikuttavan aineen lääkkeitä voi yhdistää, mutta en tiedä, sopiiko se raskaana ollessa.
Panacodia mutta sitä en ole vielä uskaltanut ottaa vaikka neuvolassa sanoikin olevan ihan ok. Katsotaan jos saan menemään ohi tuolla hieronnalla ja venyttelyllä. Jos menee ihan sietämättömäksi niin sitten kyllä otan varmaan Panacodin suosiolla. Onneksi on nyt mies auttamassa lasten kanssa ettei tarvitse ihan kaikkea itse tehdä. Tosi rasittavaa tällänen koko aikanen särky. :(
ap
Itse kävin päänsärystä lääkärissä ja verenpaine oli korkea. Lääkärin mielestä ainakin sillä kertaa päänsärky johtui korkeasta verenpaineesta. Sanoi, - Ei ihme kun näin korkea ...
Koska noin pitkään on jatkunut särkyä, kannattaa mennä - huom. hyvälle lääkärille. Päänsärky on yleensä oire, jonka taakse piileytyy jotakin.
Lääkkeiden vaähentämisenkin takia kannattaa kysäistä asintuntijalta, täällä netissä kukaan ei saa tehdä diagnooseja tai määrätä mitä lääkettä otetaan. Omia kokemuksia vi kertoa jos vaikka ne antavat suuntaa eteenpäin, mutta noin pitkään jatkunut särky on jo otettava tosissaan, poissulkien mahdolliset pienet repeämät suonissa jne. Hyvää ja särytöntä jatkoa.
Lääkkeiden käyttöohjeet saa muuten googlaamalla esiin sekunnissa.
valmistajan nettisivujen mukaan saa käyttää, mutta Mobilatia saa.
täytyy nyt sinnillä selvitä tuonne tiistaihin asti mutta jos siihen mennessä ei helppaa, varaan lääkäriin ajan. ja pistän tuon ukkoni hieromaan joka päivä jos olisi apua. :)
ap
Kokeile ottaa 1g paracetamolia mielummin ( esim. panadol )