Minkä väriseksi 1905 rakennettu huvila?
Minkä värisiä tyypillisesti tuona aikoina rakennetut talot olivat?
Kommentit (7)
Ainakin joillakin valmistajilla on ihan erikseen värikartta ns. vanhoista, perinteisistä väreistä, jotka käyvät erityisen hyvin tuollaisiin vanhihin rakennuksiin.
rautakauppaan hakemaan Tikkurilan vanhojen värien kartta (http://www.tikkurila.fi/kotimaalarit/varit/varikartat_ulkomaalaukseen/v…) ja myös Thorvald Lindqvistin perinnevärit.
värejä kuin nykyisin, ja rohkeampia kontrasteja kuin me ehkä olemme tottuneet - nykyisinhän esimerkiksi päätypilasterit ja räystäät maalataan tottumuksen voimalla maalarin valkoisella, mutta näinhän ei ole aiemmin koskaan tehty, vaan kaikkialla on käytetty taitettuja sävyjä.
Hyviä asiaan liittyviä opuksia olen nähnyt esimerkiksi rakennusapteekissa (www.rakennusapteekki.fi), ja jos enklanti taipuu, niin ainahan voi tutustua alkuperäislähteeseen:
http://www.sil.si.edu/digitalcollections/art-design/higgins/
Edelleen #6, sori meinasin ensi päästä helpolla mutta kirjoitin sitten kunnon vastauksen.
Mutta itse maalaisin vaaleaksi, joko kelta tai vähän beigeen taittuva valkoinen