Kokeillaan sitten karppien tapaa, mikään muu ei ole auttanut :(
Tänä vuonna on ahmiminen riistäytynyt käsistä, aiemmin mässäilin kerralla liikaa ehkä kerran parissa viikossa (karkkia, hirveän määrän kakkua, sämpylöitä, suklaata tms.)
Nyt olen syönyt lähes joka päivä satoja grammoja suklaata, paketillisen hapankorppuja yhdeltä istumalta, ihan mitä vaan olen käsiini saanut.
Ei auttanut sekään että en ostanut kotiin herkkuja, siirryin syömään noita hapankorppuja. Sitten kun ne loppuivat söin jotain muuta. Eilen kun ei ollut mitään muuta jäljellä, sekoitin kupissa kaurahiutaleita, sokeria ja rasvaa ja söin sitä monta annosta :(
Tänään sitten yritän välttää kaikkia noita, syön karppien oppien mukaan ja katson jos mässäilynhimo katoaisi. Jotain teki taaskin mieli niin otin sitten juustoa reilummin. Hieman tekee pahaa kun aiemmin olen tottunut että juustoa pitää syödä vain vähän jos haluaa syödä terveellisesti, mutta kun mikään muu ei ole auttanut niin kokeilen nyt tätä.
Kommentit (4)
"Hieman tekee pahaa kun aiemmin olen tottunut että juustoa pitää syödä vain vähän jos haluaa syödä terveellisesti"
senpä takia se tuntuukin pahalta, siis minun pitäisi päästä epäterveellisten herkkujen syömisestä syömällä toista epäterveellisenä pitämääni ainesta. Tosin karppaajat kertovat että juusto olisikin terveellistä, mutta itse olen koko ikäni uskonut siihen että se on pahasta, niin sen takia ahdistaa.
Mutta kun ei toiminut mikään porkkanansyöntikään herkkujen sijasta. Söin ensin ne porkkanat ja sitten herkut
T:ap
Tuo syömismäärä kuulostaa jo aivan sairaalta. En oikein pysty uskomaan, että takana olisi vain yksinkertainen makeanhimo... Oletko nk. tunnesyöppö?
Itse syön, kun olen surullinen, vihainen, tylsistynyt tai masentunut. Ja siinähän ei tosiaan määrillä ole mitään rajaa. Sitä vain laittaa suuhunsa ja saa muka jonkinlaista lohdutusta siitä.
Toisena mieleeni tulee suklaariippuvuus. Kun mainitsit tuon hirveän määrän suklaata. Ja sulkaahan tosiaan voi aiheuttaa pahemman riippuvuuden kuin tupakka. Itse en ole tästä ikinä kärsinyt, mutta tunnen erään, jonka on yksinkertaisen pakko saada pala suklaata, kun toisen on välttämätöntä hengittää savua keuhkoihinsa.
Minusta sinun kannattaisi ehdottomasti kääntyä ihan oikean ravitsemusterapeutin puoleen. He osaavat paitsi opastaa ruokavalioiden kanssa, myöskin auttaa pääsemään eroon syömisestä ilman nälkää.
Tiukka linja voisi auttaa. Ei mitään, missä on vähänkin enemmän hiilihydraatteja, tai voi tulla repsahdus.