Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

minkä kokoista vauvaa/lasta voi kantaa

Vierailija
22.06.2009 |

vielä kanto rinkassa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä (155cm) kannoin poikaa noin 10 kiloseksi. Mies 15 kiloseksi. Sen jälkeen käytössä retkikärry, jolla pystyi kulkemaan poluilla ja maastossa tai talvella ahkio hiihtäessä.

Vierailija
2/4 |
22.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


Me kannoimme keväällä hiihtoretkillä noin 5v vuotiasta, joka painoi silloin 17.5 kg. Edellisinä talvina olen jaksanut kantaa noin 2-3 tunnin hiihtoretken helposti, mutta nyt teki 5 kilometriäkin jo huonohkossa säässä tiukkaa.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Periaatteessa se riippuu rinkan valmistajan asettamasta painorajasta - ja tietty kantajan kunnosta.

Maastokäytössä vaikuttaa myös lapsen pituus, eikä pelkästään paino. Pitkä lapsi ei ehkä ole tarpeeksi tuettuna tasapainon säilyttämiseksi.

Kantoliinalla saa isonkin lapsen tiukasti kiinni, jos opettelee sitomaan oikein. Rinkka on tietysti nopeampi ja helpompi.

Vierailija
4/4 |
22.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset


sillä kantaa vielä 4 vuotiastakinihan mennetullen :)

(kantoliinalla olis kantomukavuus teitysti vielä parempi)



Mutta rinkka jo itsessään on niin iso hökötys ja lapsi "irti sun kropasta" että ei sillä pitkälle pötkitä....



Tässä loistava kantoreppu: http://www.babyidea.fi/kantoliinoista/manduca/



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi yksi