Ei ole kesällä varaa lähteä mihinkään reissuun.
Harmittaa. Toivottavasti tulee hyvät ilmat, että voi nauttia puoli-ilmaisista iloista...
Kommentit (14)
jos ei ole varaa niin ei ole. Keksitte sit jotain muuta.
Niin miksi ette hakeneet tuetuille lomille ? Yleensä vielä sossu maksaa senkin vähän mitä ne maksaa.
pikemminkin niiden puute sanelee sen, mitä voi tehdä.
Mutta koeta ajatella asiaa positiivisesti ja kääntää se pakko eduksi. Nyt teillä on hyvä sauma lomailla ekologisesti. Lomailkaa lähialueilla, telttailkaa vaikkapa. Et kerro, missä päin Suomea asut, mutta kotiseudulla voi olla vaikka kuinka hitsisti mielenkiintoista nähtävää. Jos ei muuta, ota asiaksesi tutustua kasvistoon ja linnustoon lastesi kanssa.
Kyllä se tilanne varmaan pian paranee, toivotaan niin.
täällä on tekemistä ja näkemistä paljon tarjolla ilmaiseksikin. Ja välillä päästään sukulaisten luo käymään muualla Suomessa. Että eihän tämä niin synkeää lopulta ole :) terv ap
teillähän on sitten vaikka mitä kivaa lähietäisyydellä. Käykää vaikka telttailemassa Hangossa, siellä on ihania rantoja. Ja retkellä Nuuksiossa. Ja kiertäkää stadin museoita ja rantoja. Ja jaja...
Oikeasti: kuka täältä edes etelään KESÄLLÄ kaipaakaan ;-)
Musta tuossa ei ole mitään kauheeta. Miksi kesälläkiin pitää suorittaa lomaa, eikö sitä vain voisi nauttia kesästä?!
ihania tapahtumia on Suomi pullollaan kesäisin! Viime kesänä sadesäällä tehtiin päivän reissut mökiltä Turun linnaan ja Hämeenlinnaan ja lapset olivat ihan innoissaan, kun pääsivät linnoja kiertämään. Samalla reissulla käytiin muutenkin katselemassa paikkoja, ulkona syömässä jne.
Piknik Suomenlinnaan, Pihlajasaareen, Seurasaareen...
Lintsille, Korkeasaareen,
Lasten kanssa voi tehdä päiväretken Puuhamaahan
Retkeilyä Nuuksiossa
Telttailua
Uimarantoja on vaikka kuinka paljon
Laivalla Porvooseen
Retki Fiskarsiin, Hankoon, Bengtskärin majakalle...
Aamulla kahville Kauppatorille
.... vaikka mitä voi tehdä!
ei meilläkään ole varaa matkustaa koskaan. Kotona on hyvä olla, säästyy lähtemisen vaivalta.
varsinkaan mihinkään lintsireissuun tai puuhamaahan.
Piknik Suomenlinnaan, Pihlajasaareen, Seurasaareen...
Lintsille, Korkeasaareen,
Lasten kanssa voi tehdä päiväretken Puuhamaahan
Retkeilyä Nuuksiossa
Telttailua
Uimarantoja on vaikka kuinka paljon
Laivalla Porvooseen
Retki Fiskarsiin, Hankoon, Bengtskärin majakalle...
Aamulla kahville Kauppatorille
.... vaikka mitä voi tehdä!
Eiköhän tuo lista ollut ideaksi, että tekemistä kyllä löytyy jos haluaa pois kotoa lomalla.
En ymmärrä miksi pitäis esimerkiksi jousta kaikki Suomen huvipuistot samana kesänä läpi?
Eväsretki jonnekin vähän omaa pihaa kauemmas on jo lapsille elämys.
Asiat ovat sellaisia millaisina ne haluaa nähdä. :)
"köyhällä ei ole varaa edes näihin kaikkiin..
varsinkaan mihinkään lintsireissuun tai puuhamaahan.
Piknik Suomenlinnaan, Pihlajasaareen, Seurasaareen...
Lintsille, Korkeasaareen,
Lasten kanssa voi tehdä päiväretken Puuhamaahan
Retkeilyä Nuuksiossa
Telttailua
Uimarantoja on vaikka kuinka paljon
Laivalla Porvooseen
Retki Fiskarsiin, Hankoon, Bengtskärin majakalle...
Aamulla kahville Kauppatorille
.... vaikka mitä voi tehdä!
Mutta kyllä Helsingissä saa lomapäivän halvallakin järjestettyä. Meillä oli juuri viime viikolla perjantaina vapaapäivä ja haluttiin lapsille järjestää jotain extraa. Rahaa oli tosi niukasti, joten halvalla oli järjestettävä.
Ensin ajettiin junalla Helsinkiin (jo tämä oli lapsille iso elämys vaikka emme asu sen kauempana kuin Riihimäellä). Sitten käveltiin ja katseltiin vähän Helsingin keskustaa. Lounaalla käytiin McDonaldsilla juustohampurilaisilla (a 1 euro). Sitten ajettiin metrolla Itäkeskukseen (lasten elämän ensimmäinen metromatka oli elämys). Itäkeskuksesta ostettiin kaupasta jäätelöt välipalaksi ja sitten mentiin Itäkeskuksen uimahalliin uimaan. Se oli liukumäkineen, porealtaineen ym lasten mielestä ihan kylpylän veroinen.
Päivän "lomareissun" hinta 40e koko neljän hengen perheeltä (minulle ei tarvinnut junamatkalle ostaa lippua, sillä minulla on VR:n kuukausilippu työmatkoja varten). Ja illalla lapset olivat innoissaan lomareissustaan
No ainakin piknikille pääsee lähes ilmaiseksi (eväät maksaa, mutta pitäisi kai kotonakin syödä), Suomenlinnan pääsee sisäisellä lipulla, ei ole montaa euroa. Seurasaareen, Kaivopuistoon ja uimarannoille pääsee ilmaiseksi. Korkeasaarenkaan pääsymaksu ei ole kauhea. Nuuksiossa telttailu/retkeily ei maksa mitään, matka sinne maksaa seutulipun tai pari litraa bensaa. Helsinki on täynnä ihania pyöräilyreittejä, ei maksa mitään. Stadikalle pääsee uimaan muutamalla eurolla. Yhden päivän voi viettää kirjastossa (jos vaikka sataa), ei maksa mitään. Museoihin pääsee tiettyinä päivinä ilmaiseksi. Aamukahvi kauppatorilla maksaa sen kahvin verran, siihen varmaan löytyy kaikilta rahaa.
Eli löytyy kyllä köhällekin paljon tekemistä!
Missä päin asutte? Ainakin pääkaupunkiseudulla on vaikka mitä kiva ja voisin hyvin viettää koko loman täällä.