Hoitovapaa ja päiväkotiharjoittelu
Olen menossa töihin marraskuun alussa. Haenko päiväkotipaikkaa marraskuun alusta alkaen? Voimmeko mennä harjoittelemaan viikko pari aikaisemmin? Vai pitääkö päiväkotipaikkaa hakea esim. lokakuun puolivälistä alkaen, että ehdimme harjoitella? Kuinka silloin käy hoitorahan?
Kommentit (8)
Mä varasin 2 viikkoa pehmeään laskuun, yksi viikko riitti hyvin ( lapsi 1v ja 11kk).
lapsi meni kuukauden alusta hoitoon, mä aloitin tehdä lyhyttä päivää ( työnantaja jousti ja päsin aloittamaan aiemmin työt, ja tein jonkun päivän pimeesti etukäteen, eli sitten sain lyhyempiä päiviä). Lapsi sopeutui tosi hyvin, ei siihen 2-3 päivää enemmän mennyt.
Sitten noin kuukauden kulutta tuli takapakkia, eli sitten oli hiukan tahmeampaa meno viikon verran, ja sitten taas kaikki ok.
Kysy hoitopaikasta mikä niille sopii, voiko olla jo aiemmin ja kuinka kauan.
mutta jos jätät lapsen päiväkotiin yksikseen niin se katsotaan ensimmäiseksi hoitopäiväksi. Eli riippuu ihan siitä miten haluat itse tehdä. Hoitorahat ym. lakkaa sinä päivänä kun katsotaan että lapsi on ilman sinua päiväkodissa. Näin ainakin meilläpäin toimitaan.
Helsingissä lasku lähtee menemään heti, vaikka äiti olisikin mukana, lapsi ei osallistuisi ruokailuun jne.
Helsingissä myös toivoivat kahden viikon opettelujaksoa siinä paikansaantikirjeessä. Meillä lapsi aloitti viime syksynä hoidon.
2
Harjoitteluajan lopussa lapsi oli muutaman aamu- tai iltapäivän ilman minua hoidossa, harjoitteluaikana sai kaksi ateriaa. Hoitomaksut alkoivat vasta siitä kun lapsi meni oikeasti hoitoon ja tuolta harjoitteluajalta sain myös kotihoidontukea, vaikka lapsi olikin joitakin aikoja "hoidossa".
Pehmeää laskua en valitettavasti työpaikastani saa, joten hoitovapaan aikana pitäisi harjoittelu tehdä. Harmi vaan, jos tuolta ajalta jo lähtee maksut rullaamaan eikä saa edes hoitorahaa... Meillä päin on tosi epävarmaa, saako sitä päiväkotia, minkä on ykkösvaihtoehdoksi laittanut ja paikasta saa tietää vasta jotain kuukautta aikaisemmin... Pitää vielä tuosta meidän ykkösvaihtoehdosta kysyä käytännöistä. Sitten pitäisi päättää, laitanko hakemuksen 1.11. alkaen vai kahta viikkoa aikaisemmin...
t. ap
Varmimmin nimittäin toivomansa paikan saa elokuussa.
Lapsen kannalta ei ole niin suurta eroa aloittaako silloin vai pari kuukautta myöhemmin.
Lapset aloittivat päiväkodissa 15.8. (pe)
Kaksi viikkoa aiemmin aloimme harjoitella niin, että kävin lasten kanssa päiväkodissa ulkona ja sisällä leikkimässä tunnin-kahden verran melkein joka päivä (meillä suositus on 5-10 harjoittelua riippuen lapsen iästä ja luonteesta) . Tuolloin 15.8. jätin lapset ekan kerran aamupäiväksi sinne ja maanantaina 18.8. aloittivat sitten varsinaisesti hoidon, mutta tuo pe piti olla jo hoitopäivä koska meillä lapsia ei saa jättää hoitoon tunniksikaan, jos hoitosopimus ei ole jo voimassa. Näin sain siis kotihoidontukea torstaihin 14.8. saakka.
Mulla tietty oli se hyvä, että pystyin sopimaan työantajan kanssa, että tein ekan viikon vain 5-6 tuntisia päiviä ja sitten eka hoitoviikko pysyi siedettävän lyhyenä ja oli vähänkuin harjoittelua vielä sekin.
Helsingissä lapsi on harjoittelun alusta asti päiväkodin kirjoilla, jolloin ei kotihoidontukea saa. Tässä on varmaan paikkakuntaisia eroja.