MS-taudista.
Voiko ko. sairaus vaikuttaa ihmisen psyykepuoleen? Kuinka tämä mahdollisesti näkyy?
Kommentit (4)
en tiedä ko. sairaudesta mitään, mutta tiedän yhden perheen isän, jolla ko. sairaus on. käsittääkseni hän on ihan ok psyykkeeltään.
Periaatteessa voi vaikuttaa ja käytännössäkin voi vaikuttaa ja aika monellakin tapaa, riippuu toki ihmisestä, tuurista jne.
1) taudin hyväksyminen on oma prosessinsa, samoin sen jatkuva työstäminen, sopeutuminen jatkuvaan sopeutumiseen (kauanko ystäväsi on sairastanut?)
2) MS lääkkeet on aika rajuja, niissä saattaa olla jälkeisoireina seuraavana päivänä päänsärkyä ja itse kukakin voi varmaan todeta, että jos joka toinen päivä särkisi päätä koko vuorokauden (pistostiheydellä 3 pistosta viikossa siis), niin tuskin sitä maailman hertaisin olisi (käyttääkö ystäväsi interferonihoitoa?)
3) MS tekee niitä " plakkeja" milloin minnekin aivoihin ja hyvä kommentti eräältä psykologilta oli, että ihan mitä vaan voi odottaa - jos vauriot osuu tiettyyn alueeseen, niin se voi viedä vaikka itsekontrollia, joku toinen alue jotain muuta
4) tauti saattaa tuoda jotain tervettä itsekkyyttäkin elämään, ajattelua, että ehkä kannattaa elää tässä ja nyt ja muiden mielipiteistä viis (onko ystäväsi ennen ollut myötäilevää sorttia?)
Sairaus todettiin jo joitakin vuosia sitten. Mistään nässykästä ei todellakaan ole kysymys. Sanoisinko, että luonteenpiirteet ikäänkuin kärjistyneet nyt. Lääkehoidosta en tiedä.
MS-liton sivuilta lueskelinkin, mutta näitä psyykepuolen juttuja ei siellä mainittu. Enemmän fyysisiä oireita ja kongnitiivisia.
Tuttavallani ms todettu, mutta alun oireilun jälkeen ei muita oireita ole ollut. On vaan nyt alkanut olemaan kireä, riidanhaluinen, stressaantunut, herkkä. Mietin, voisiko ko. taudista johtua.