1v 8kk kuopus rääkyy makkarissa... pahaa tekee :(
Ollaan nyt tässä tilanteessa että minä olen useinmiten aina nukuttanut lapset iltaisin. Nyt kuopuksemme ei enää suostu nukahtamaan ilman että minä vieressä. Nyt aloitettiin opettelemaan että välillä ja usein myös isi nukuttamassa. Nyt lapsi huutaa tuolla makkarissa ja pyrkii sieltä pois kun ei suostu käymään nukkumaan isin kanssa.
Kommentit (5)
tai ainakin että lapsi luulee niin. Meillä tehtiin silleen, että aluksi menin menoihini ja oppi luottamaan isään nukuttajana. Iltapalan aikaan lähdin pois.
Muutama ilta saattaa mennä mutta periksi ei pidä antaa muuten huutaa seuraavalla kerralla vielä kovempaa.
Paitsi ne kerrat kun olin poissa kotoa. Kiltisti ilman huuteluja kävi tyttö nukkumaan isin kanssa..
Nyt alkoi hiipumaan huuto... 45 min siihen menikin :(
Karmeaa se on kuunnella mutta tehtävä tämäkin on. Välillä kun kuului huudon seasta " äitiiii"
5
Itseasiassa emme ole kokeilleet mut uskoisin että saattaisi toimia. Sillä joka kerta kun olen sattunut olemaan jossakin illalla niin että mies on nukuttanut ja minä en ole ollut kotona, nukutus on mennyt ihan ok.
Lapsi on tullut makuuhuoneesta ja vaellellut ympäri kotia ja huhuillut äitiä ja kun isi on sanonut että äiti ei nyt ole täällä, tule vaan nukkumaan, lapsi on sitten mennyt sänkyyn nukkumaan ja pariin otteeseen vielä kysellyt minua.
Mites tässä onnistuuko sitten jossakin vaiheessa jäädä kotiin, vai tuleeko myöhemmin ongelmia kun lapsi huomaa että olen kotona?
rääkyminen luultavasti kestää vähemmän aikaa kuin kuvitteletkaan. Ainakin sen luulisi olevan ohi muutamassa illassa. Muista kertoa tytölle mistä on kysymys, tuon ikäinen ymmärtää jo ihan hyvin =)