Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi joillekkin ei mene kaaliin et joku perhe vois

Vierailija
24.02.2008 |

olla onnellinen ilman omakotitaloa? Tänäänkin mua oikein loukattiin kun sanoin et asumme kerrostalossa ja se katse oli kuin halpaa makkaraa ois katsottu. Meille ei edes haaveisiin kuulu omakotitalo, muita sinne kyllä mahtuu.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän enemmistö tajua, että ihmiset on erilaisia.



Voin hyvinkin kuvitella, ettei välttämättä kukaan kerrostalossa asuvista kavereistamme ikimailmassa vaihtaisi osia kanssamme, emmekä me heidän kanssaan ;) Me vain halutaan eri asioita.



Ja sitä paitsi omatkin ajatukseni ovat muuttuneet elämäntilanteiden myötä: opiskellessa kerrostalo keskustassa oli ihan jees, sen jälkeen muutimme rivaripäätyyn (vain yksi seinänaapuri, ah!) helppouden nimissä ja vasta toisen lapsen 2v synttäreiden korvilla aloimme haaveilla omakotitalosta. Mieheni on nykyisin ihan innoissaan jopa remppaamisesta ja minä pihatöistä, vaikka kumpaakaan en olisi voinut kuvitellakaan vielä muutama vuosi sitten :D



Never say never...

Vierailija
2/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omakotitaloviettiä voimme toteuttaa kesämökillä, parin tunnin ajomatkan päässä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta itse okt-asujana olen huomannut, että jotkut eivät taas tajua sitä, ettei kaikille ole tärkeintä asua lähellä kauppoja ja baareja.

Vierailija
4/13 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

voisi nähdä tämän maailman erilaisena kuin mitä he itse näkevät. Siitä se johtuu. Nimittäin jos osattaisiin ajatella, että meitä ihmisiä on monenlaisia, joillekin kerrostalo on se ainoa oikea paikka asua ja toisille omakotitalo, voisi jonkun aivoissa herätä myös ajatus siitä, että ehkäpä minäkin olisin onnellisempi jossain muualla(kin), jos vain kokeilisin, ja sitä ajatusta yleensä seuraa suuri säikähdys, sillä sehän voisi tarkoittaa sitä, että siellä kerrostalossa / omakotitalossa asuva ihminen voisikin olla onnellisempi kun minä...

Vierailija
5/13 |
24.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

se on vaurauden ja elämässä onnistumisen merkki. Vaatii itsenäisyyttä ja kykyä arvioida omia arvojaan, kun haluaakin jotakin muuta.



Asukoon vaan ihmiset niissä omakotitaloissaan, me ei kaupungista lähdetä mihinkään : )

Vierailija
6/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mutta itse okt-asujana olen huomannut, että jotkut eivät taas tajua sitä, ettei kaikille ole tärkeintä asua lähellä kauppoja ja baareja.

jotkut sitten yhdistää: oma talo = metsässä, kerrostalo = keskustassa?

Me asutaan kerrostalossa ihanalla vehreässä 1950-luvun alueella. On tuolla yksi baari lähimmän ostarin liepeillä (1,5 km). Mutta en koe asuvanio mitenkään kovin kaupunkimaisesti, vaikka Helsingissä asummekin. Ja omakotitalo ei kuulu haaveisiin meillä. Minäkin tiedän sen katseen, joka joskus tulee, kun kertoo asuvansa kerrostalossa. Ja jotkut selvästi EPÄILEE kun sanoo, etten edes haluaisi asua omakotitalossa.

Tällä alueellamme on myös ihastuttava 50-luvun omakotitaloalue, jonka palvelut samat kuin meillä, eli se sama yksi baari heilläkin tarjolla. Lähellä kauppoja ja baareja ei siis asu täällä kerrostalo- eikä omakotitaloasukit.

Toki kun Helsingissä ollaan, niin kauppoihinkin PÄÄSEE suht helposti, vaikkeivät tuossa kävelyetäisyydellä olekaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei niiden takia kannata päiväänsä pilata

Vierailija
8/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakkohan se poika on kuulua niihin haaveisiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pihatyöt, lumenluonti, remppahommat. Rivari for ever

Vierailija
10/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ratkaisu on se ainoa oikea...

Onneksi on fiksumpiakin ihmisiä.

Mun kummipoikani asuu kerrostalossa, eikä perheellä ole aikomustakaan muuttaa omakotitaloon. Meidän perheemme taas rakentaa omakotitaloa, koska me halutaan nimenomaan asua maalla omakotitalossa... Heh, silti ollaan ihan hyviä kavereita. Ei tuo kummipoikani perhe arvostele meitä, emmekä me heitä :)

Kumpikin perhe on tehnyt ratkaisunsa sen mukaan, mikä hyvältä tuntuu, ei siksi, että niin kuuluisi toimia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä siinä joku mättää kun pitää oikein tänne tulla valittamaan. Taitaa kuitenkin olla " pikku" kateutta omakotitaloasujille. Tähän sopii taas sanonta; " Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa" .

Vierailija
12/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onnellisiksi ja ovat sinun päätöksiäsi eivät ole minkään arvoisia?!? Jos joku tulisi vaikkapa sanomaan sinulle, että " miten ihmeessä joku voi olla miehesi kaltaiseen mieheen rakastunut!" tai " Miten ihmeessä joku voi olla tyytyväinen siinä ammatissa, missä sinä olet?" , niin etkö saisi valittaa tästä suhtautumisesta valintoihisi ilman, että " se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa" ???

Olisitko sitten kuitenkin salaa häpeissäsi miehestäsi ja pettynyt ammattiisi, vaikka olit kuvitellut rakastavasi miestäsi ja itse valinneesi ammattisi?



Tottakai se ottaa kupoliin, ja siitä saa myös valittaa, jos ihmiset ovat tosiaan niin yksinkertaisia ja EPÄKOHTELIAITA, että eivät ymmärrä erilaisia tarpeita ja toiveita (esim. asumisessa) ja arvostelevat sitten päin näköä toisten ratkaisuita.



Terveisin: pistinpä itse 300 000 kerrostaloasumiseen, ihan vaan siksi kun HALUSIN kerrostaloasunnon

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
25.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukin sitten valitsee sen mukaan mitä arvoja itse pitää tärkeimpinä. Jotkut tykkäävät hoitaa taloa ja pihaa, jotkut taas sen ajan matkustella ja harrastaa muuta. Joistakin on kivaa kun on muita ihmisiä lähellä turvana, muista toiset ihmiset vaan rajoittavat omaa elämäntapaa tai ovat häiritseviä.



Meitä ihmisiä on onneksi moneksi ja ihmisillä erilaisia toiveita ja haluja.

Suuri osa suomalaisista arvostaa omakotitaloasumista, monet sellaisetkin jotka eivät itse tiedä, kuinka työlästä se itse asiassa onkaan.



Silti minäkin voisin haluta asua omakotitalossa (nyt rivari), mutta kyllä se elämä oli ihan mukavaa ja etenkin huoletonta kerrostalossakin. Eipä tarvinnut haravoida, luoda lumia ja korjata kiinteistöä kuten nyt.



Onneksi sitä voi sopeutua monenlaiseen asumismuotoon ja nauttia aina sen hyvistä puolista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kuusi