Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Paljonko kyläkoulun johtaja ansaitsee?

Vierailija
06.04.2008 |

Ei löydy edes OAJ:n taulukoista, vain suurempien koulujen rehtoreiden palkat.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opetusvelvollisuus on pienempi, ja muutamassa tunnissa pitäisi pystyä tekemään koulunjohtajan tehtävät; kaikenlaiset paperityöt ja hallinnointi. Todella haastava ja vastuullinen työ ja surkeaakin surkeampi palkka. Palkkaus ja opetusvelvollisuus riippuu koulun oppilasmäärästä.



*En ole varma, mutta luulen näin*

Vierailija
2/7 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ketään?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen perusteella, että kyläkoulujen johtajat pikkukunnissa keikkuvat aika korkealla verotilastoissa. Ensin on lääkärit, kirkkoherra, apteekkari, muutama vanha yläasteen ja lukion ope lisineen ja sitten joku pikkukoulun johtaja, välissä joku putkimies tai muu sellainen yrittäjä, joista on nykyaikana pulaa.



Tunnen muutaman johtajaopen, ovat olleet virassaan noin 30 vuotta, leppoisa homma kun oppilaat (joita on vähän) kunnioittavat ja kaikki menee samalla kaavalla kuin vuosikymmeniä.. Jooh, olen vähän kateellinen. :-) En muista tarkkoja summia, olisko kk-palkka 4000 - 5000 euroa. Tämä siis syrjäseudulla, syrjäseutulisien lakkauttamisen jälkeen niitä ei tietenkään otettu pois niiltä, joille ne oli jo annettu.

Vierailija
4/7 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

onko kellään ihan varmaa tietoa tyyliin " isäni on kyläkoulun johtajaope ja olen nähnyt palkkakuitit" ? Ei se palkka ihan pieni kuitenkaan olen, mutta liioittelinko edellisessä? Olen kyllä ihmetellyt noita tulotilastoja.

Vierailija
5/7 |
06.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

en ole varma palkkauksesta, mutta ei lähellekään ns. isojen koulujen rehtorien palkkaa..

Vierailija
6/7 |
06.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyyliin 3-4 tuntia/vko.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.04.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

että liioittelit :-) Kiitos kuitenkin vastauksestasi. Jonkun vanhan oaj:n paikallisyhdistyksen listan löysin, jossa laskujeni mukaan lisä johtajan hommista olisi 350-400 e, mutta Luokanopettajaliiton sivuilla oli, että sekin olisi otettu pois ja olisi vain paikallisesti neuvoteltavissa. Jostain kuulin, että korvaukset olisivat laskeneet hurjasti tuostakin.



En viitsisi soittaa paikallisiin viranomaisiin, kun vasta mietin tässä, jäädäkö odottamaan koulunjohtajan paikan vapautumista vai lähdenkö muualle.



Ap

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi seitsemän