Onko sellainen työntöaisa kätevä pikkulapsen kolmipyörässä?
Mikä mahtaa olla ikäraja kolmipyörästä 12-tuumaiseen?
Kommentit (4)
Vierailija:
12 tuumainen apupyörillä ja työntöaisalla. ei siihen ole ikärajaa, ainoastaan pituus ratkaisee. jos lapsi ei yllä polkemaan, ei kannata isoa pyörää hankkia
Myös joissan pyöräliikkeissä on.
Työntöaisa on kätevä kun lapsi ei osaa vielä jarruttaa, voi toppuutella kun mennään alamäkeen.
Jos ostatte ketjuvetoisen kolmipyörän, siinä on hyvä olla sellaiset polkimet, että ne eivät pyöri itsekseen kun pyörää työntää. Meillä on Nopsan Trike, ja polkimet pyörivät koko ajan. Jos lapsi väsyy ja häntä pitäisi työntää, ei jaloille ole muuta paikkaa. Tai jos kolmipyöräisessä on polkimet etupyörässä (hankala ja raskas vaihtoehto), niin jaloille on hyvä olla jonkinlaiset lepopaikat.
ja on kyllä mun mielestä ihan ehdoton. Koko kesän oli paikoillaan. Nyt tänä kesänä varmaan alkuun on, sitten ehkä otetaan pois.
Meilläkin toinen täyttää nyt toukokuussa 2v ja hänelle en kyllä voisi kuvitellakaan tuota 12" pyörää... Ostetaan työnnettävä kolmipyöräinen.
12 tuumainen apupyörillä ja työntöaisalla. ei siihen ole ikärajaa, ainoastaan pituus ratkaisee. jos lapsi ei yllä polkemaan, ei kannata isoa pyörää hankkia