Kuinka monta lahjaa teidän lapset saavat? Lapsen ikä?
Meillä isommat lapset (10v, 7v, 5v ja 3v) saavat jokainen 16 lahjaa, kuopus 1v saa 12 lahjaa.
Kommentit (14)
saa minulta kaksi tai kolme, isältä kolme, isovanhemmilta ehkä 3, kummeilta 1, kavereilta ja muilta tutuilta ehkä 4.
Eli yhteensä 14, aika paljon mun mielestä. Mutta ne tuskin tulee avattavaksi kaikki kerralla, mikä on ihan hyvä asia mielenkiinnon säilymisen kannalta.
toivelistalta. Minusta viisi lahjaa olisi sopiva, 10 on liikaa, mutta kun määrä ei pysy hyppysissä.
Muutamia paketteja varmaan sukulaisilta lisäksi.
Aattona saavat:
4v. 8 lahjaa
1v. 6 lahjaa
Lisäksi 2 yhteistä.
Joulupäivänä saavat mummoloissa molemmat noin 4 lahjaa.
saavat meiltä yhden vähän hienomman lahjan sekä pari käytännöllistä pakettia per nuppi. isovanhemmat ostavat jotakin, yleensä kanssa vähän parempaa. Sitten on 6-8 sukulaista joilta saavat jotakin leluja, dvd;n, musiikkia, kirjoja tms.
Romua on tähän päivään mennessä kertynyt nurkkiin niin että sitä kannetaan kirpparille enkä uutta tilalle halua.
Eikä näytä lapset hapanta naamaa. Suuri osa ajasta menee kuitenkin kavereiden kanssa ja ihan oikeiden kotijuttujen parissa. Tai pelatessa.
Mä en voi käsittää miksi ihmiset ostaa niitä sikakalliita yököttäviä muoviviritelmiä laatikkokaupalla. Kun ei lapset suurimmalla osalla edes leiki.
3v saa 3 lahjaa meiltä ja varmaan pari muilta. 1,5v saa 2 meiltä ja ehkä pari muilta. Minusta meidän lahjat olisivat riittäneet.
Lapset 2 ja 4 v.
Lisäksi tulee paketteja isovanhemmilta, isoisovanhemmilta, kummeilta ja muilta sukulaisilta. En tiedä kuinka monta pakettia on tulossa, mutta luultavasti yli 10 noiden meidän antamien lisäksi. En ole koskaan jouluna laskenut lasten pakettien määrää.
Meidän lapset saavat paljon pehmeitä paketteja, isommat varsinkin oikein odottavat niitä, samoin he saavat useamman kirjan, kun ovat oikeita lukutoukkia.
Mitään halpis leluja meille ei tule. Suositaan kestäviä merkkejä, tyyliin Duplo, Lego, Fisher Price, Brio, Jukka, Baby Born jne. jotka eivät järin helposti hajoa.
Ja tälle vuodelle on vielä synttäritkin luvassa. Ja lapsi vasta alle 2v.
Itse ei olla ostettu kuin 4 lahjaa, mutta esim kummit kävivät tänään tuomassa lahjakassin, jossa myös neljä pakettia. Mun vanhemmat on eronneet, joten lahjovat yhteensä tuplasti ainoaa lastenlastaan. Pappa osti isoimpana lahjana formula-sängyn, tosin se oli järkevä lahja ja tuli tarpeeseen. Miehen vanhemmatkin ostelee paljon paketteja, mutta onneksi mukana on vaatetta, muumi-astiaa, yms käytännöllisempää. Uskoisin, että lopputolos on lähempänä 20 pakettia, mikä on minusta aivan liikaa!
Ja sitten heti perään synttärit, huh huh!
3 meiltä vanhemmilta, isovanhemmilta 2, 1 veljeni perheeltä, 1 toiselta veljeltäni, 1 kummilta, 1 toiselta kummilta. Miehen suku asuu toisella puolella maailmaa eikä edes vietä joulua, joten sieltä ei tule yhtään.
3v ja 1.5v n. 10 lahjaa kumpikin saavat ja nuo ovat kaikki mieluisia ja laadukkaita leluja, kirjoja, palapelejä...molemmille ainakin 2 " kalliimpaa" lelua á n. 30e. vaatelahjoja ei tänä jouluna taidakaan tulla. eikä onneksi luultavasti mitään turhaa krääsäleluakaan. Mielestäni oikein hyvä määrä ja hyviä lahjoja tuon ikäiselle ja varmasti ovat lapset mielissään.
kuinka monta lahjaa pukki tuo. Sen sitte näkee aattona.
1v saa vain muutaman.