Antakaa mielipiteitä tällaisesta dieetistä? Mitat 85kg/170cm
AAMUPALA: kaurapuuroannos + kahvi
LOUNAS: 3dl kasvissosekeittoa + kaksi palaa ruisleipää
VÄLIPALA: 3 paussi-keksiä + kahvi + hedelmä
PÄIVÄLLINEN: pala vähärasvaista lihaa (kanaa tai kalaa), peruna ja paljon kasviksia
ILTAPALA: 2dl maitorahkaa (rasvaa 0,2%) + 120g marjasosetta
Lisäksi 1,5-2 litraa vettä ja ehkä pari kuppia kahvia.
Kommentit (11)
tosta marjasoseesta paljon energiaa illalla, ellei nyt ole ihan sokeritonta, mutta aika paljon kuitenkin. Muuten laihdut kyllä tolla jos yhtään liikut
paljon sokereita ja kovaa rasvaa. Omena on ihan riittävä välipalaksi, jos ylipäätään sellaista tarvitset.
mitä niillä tekee, eivät täytä edes mahaa. Sanoisin, että syöt enemmän kuin minä, olen samanpituinen ja aikuisikäni painanut alle 60 kg. Satsaa aamupäivään, suurin osa päivän energiamäärästä pitäisi saada aamupäivän aikana, runsaampi lounas, pienempi päivällinen. Itse en useinkaan jaksa syödä päivällistä, kun syön tukevan lounaan.
Otin dieettiin ne paussi-keksit koska ne ovat vähäenergisiä ja kaipaan jotain pureskeltavaa hedelmän kera.
välipala on välttämätön, tulee kamalan huono olo jos yritän pärjätä vain neljällä ateriakerralla.
Marjasose on sokeritonta mustikka-vadelmasosetta.
Ilman sitä ei mene tuo rahka alas.. Iltapalan kokonaisenergia on 250kcal.
Ajattelinkin että yritän syödä nuo päivän viisi ateriaa 07-18 välillä koska silloin on eniten nälkä.
Kuinka hemmetin paljon ihmisen pitäisi syödä?!
Jos kaipaat pureskeltavaa, niin syö vaikka näkkileipä, siinä on kuituakin enemmän kuin turhissa kekseissä:)
..Taidan silti jättää ne keksit, en usko että laihikseni siihen kaatuu.. ;)
Pakko olla ees jotain hyvää päivässä.
Niissä on sentään n. 40kcal/kpl..
Minäkin ihmettelen että kuinkahan paljon pitäisi syödä?
Minusta tuossa on ihan terveellisissä mitoissa oleva vähäenerginen dieetti.
Olen valinnut sellaisia ruoka-aineita joista pidän ja mielestäni melko monipuolisesti.
-ap
keittoja syön.. kasviskeittoja.
Olen todella huono valmistamaan ja syömään salaatteja joten siksi syön mielummin kasviskeittoja.
Tuoretuotteina menee raaka porkkana, tomaatti ja kurkku.
Ihan hyvalta vaikuttaa, mutta lisaa hyvia rasvoja, esim. 6 tl oliivi- tai rypsioljya paivassa (heita salaatin sekaan tms). Mikset syo pelkkia hedelmia (ilman ylimaaraista sokeria) rahkan kanssa?
lisaa aamiaiselle ja lounaalle proteiinia, esim. keita puuro rasvattomaan maitoon ja laita leivan paalle kalkkunaleiketta.
Huomasinkin juuri, etta sose rahkan kanssa on sokeritonta, hyva!
Huono dieetti,syö enemmän