Puhuin ekaluokkalaiselle Jokelasta :(
Lapsi kuunteli ja ryhtyi melko pian kysymään että oliko se vahinko, eihän se tahallaan halunnut pahaa?
Pakko oli sanoa rehellisesti että sillä oli paha olla ja se halusi tehdä pahaa.
Kommentit (4)
että koulussa (isojen koulussa) on ollut riitaa ja yksi on ampunut ja monia viety sairaalaan ja ei tiedetä selviävätkö. Sanoin, että tämä on paha asia ja voidaan jutella jos arveluttaa. Kuulee huomenna kuitenkin muiden suusta väritetyt versiot.
Mielestäni on tärkeää että minä äitinä puhun, eikä kuule sitä sun tätä jostain. Kouluissa opetushallituksen mukaan pitäisi puhua aiheesta, joten uskon opettajan puhuvan.
Korostin lapselle, että ei ole syytä pelätä ja että kysyy minulta jos tulee jotain mieleen.
ap
oli teon laukaissut jos sitä nyt kukaan tietää vieläkään. Että naurettavaa takertua yhteen sanaan. Pääasia, että lapselle on asiasta kerrottu, kuulee tosiaan huomenna koulussa kun heidänkin luokallaan on näitä, jotka saavat katsoa telkusta kaikenmaailman kauhufilmit ja varmaan tätä uutistakin toljottavat edellen jostain kanavalta ja puheet on sitten sen mukaiset.
Tuolloin lapseni oli nelivuotias, enkä katsonut aiheelliseksi puhua. Nyt ppikkuveli samanikäinen, enkä aio ampumisesta puhua.
Ainakin meidän ekaluokkalainen on herkkäkorvainen - niin hyvässä kuin pahassa - joten on tärkeää että tuttu ja turvallinen kertoo asiasta.