Mita mielta olette? Mun tuttu lahjoo lastaan aina eri tilanteissa. Jos lapsi on kunnolla esim. neuvolassa,hammashoitajalla, saa valita jonkun melkokalliin lelun. Jos lapsi on kaup
pareisulla nätisti, saa jotain pienempää, pienemmän lelun, karkkia tms. Poika on 4v. Onko oikein opettaa lapsi siihen, että kun käyttäytyy hyvin, saa jotain palkkioksi. Ei meillä saa neuvolassa käynnin ja kauppareisun jälkeen jotain.
Kommentit (5)
än aina osta jotain. Toki saavat he joskus jotain, ei olla siis aivan tiukkapipoja, mutta ei olla opetettu siihen, että aina saa jotain.
että hänet oli valmisteltava epämiellyttäviin tilanteisiin (esim. hammaslääkäriin) ja usein käytin tällaista palkkiojärjestelmää ja sitten kun meni hyvin, palkkion lisäksi kehuin ihan kamalasti =)
nyt on koululainen, ei tartte enää lahjoa ja osaa käyttäytyä nätisti
muut lapset ovat oppineet helpommalla
Kyllä palkitseminen on ihan normaali tapa kasvattaa ja ohjata oikeaan käytökseen. Niin lapsia kuin aikuisiakin.
On tosi harmi, jos sovittu neuvola tai hammaslääkäri menee ihan pelleilyksi. Ja ei esim. hammaslääkäri ole ihan helppo juttukaan lapselle.
Minä ajattelen, että parempi, että pienellä lahjuksella saadaan homma onnistumaan ja kaikille jää muisto siitä, miten " hyvin meni taas" kuin että lapsella on itsestään mielikuva ikuisena vastarannankiiskenä.
Kauppareissulta ei tietenkään aina osteta mitään, mutta isompien ostosten päätteeksi hyvä reissu ehkä palkitaan kolikolla hyrskyttävään autokoneeseen (siis ne missä lapset istuvat kyydissä).
hyvästä käytöksestä!