toisenlainen naapuri häirikkö
On tosi ystävällinen täti, tarjoutuu auttamaan ruokakassien kantamisessa portaat ylös, hoitaa mielellään meidän lapsia ja muidenkin, jos on vaikka maito loppu hän voi käydä kaupassa..
Tulee lasten synttäripäivänä ovelle KUTSUMATTA paketti kourassa, meillä pyydetään vaan sukulaisia..
Tulee myös minun ja mieheni syntymäpäiville ja tunkee kahville, vaikkei meillä juhlita aikuisten synttäreitä.
Muistaa pihalla ollessa komentaa minun lapsia juoksemasta, leikkimästä puukepeillä sotaa..
Tämä naapuri tulee esim aamu yhdeksältä siottamaan ovikelloa ja kysymään tarvitsenko mitään kaupasta, kun hän on juuri menossa..
Ostelee lapsilleni leluja joista on kuullut lasteni pitävän..
Nyt alkaa tympiä tämä yli ystävällisyys ja tuppautuminen!
Onko kellään muulla kokemuksia?
Kommentit (8)
Ja kyllä, ärsyttävltä häiriköltä samalla. Mutta vaikea toiselle on sanoa suoraan että on liian tungetteleva, kun kuitenkin on vain kiltti. Toivottavasti löydätte ratkaisun (pois muuttamatta) ja saatte elää omaa elämäänne.
Vähän sydäntä nyt ap! Ajattele jos olisit itse hänen tilanteessaan.
Vaikea tilanne:-(
Olen itse ollut kaksi kertaa samassa tilanteessa mutta en kyllä osaa neuvoa. Onneksi muutettiin pois.
Mutta miten tietää teidänkin syntymäpäivät tarkalleen?
Kannattaisi ottaa ehkä hieman kuitenkin etäisyyttä. Jos hän tarjoaa jotain lahjaa tai kyselee mitä lapset haluaisivat, voisit sanoa että ei
tarvitse oikeasti ostaa mitään. Olette jo hankkineet tarvittavat lahjat tai kummit tuovat tms.
Eikä kannata " tuotattaa" sieltä kaupasta mitään, älä anna sellaisia
impulsseja, jotka viestittävät " tarvitsevasi" häntä.
Näiden vinkkien ei ole siis tarkoitus olla tylyjä, vaan ottaa etäisyyttä. Liika on kuitenkin aina liikaa.
asuinpaikkamme on muuten todella mukava ja rauhallinen, mutta tuo naapuri vain koettelee hermoja. Aluksi ajattelin, että meillä on maailman paras ja ystävällisin naapuri, mutta joku raja kaikella.
Kun tähän liittyy vielä se että hän muistaa kertoa omat mielipiteensä lastenkasvatuksesta, pitäen niitä ainoina oikeina. Tyyliin: ei meidän lapset noin, mutta he ovatkin niin rauhallisia ja hyvätapaisia. Kotona ei saa juosta, ei saa nauraa kuuden jälkeen kun menee yö unet. Ihan älyttömiä sääntöjä!
Olen mielestäni sydämellinen ja ystävällinen ja yritän tätäkin tätiä kohdella ystävällisesti, mutta tosiaan raja tulee vastaan jossain minullakin.
Mieheni alkaa olla aika raivoissaan kun täti jatkuvasti käy meillä tuomassa jotain tai kertomassa muiden naapurien kuulumisia.
Ja on sen tyylinen ihminen että varmasti loukkaantuu jos sanon jotain vastaan ja sitten levittelee juoruja pitkin kyliä.
Tämäkö on joku V:tun ainekirjoitus tunti? Käykö joku täällä kyttäämässä ihan tarkoituksella ettei nyt vain lipsahtele keltään kielioppi virheitä? Asia tuli selväksi niin eikö se ole tärkeintä???
kirja hylly, Linjaauto, makaroonilaatikko,sampoo... Menikö kielioppi poliisilta yöunet?
Vierailija:
Tämäkö on joku V:tun ainekirjoitus tunti? Käykö joku täällä kyttäämässä ihan tarkoituksella ettei nyt vain lipsahtele keltään kielioppi virheitä? Asia tuli selväksi niin eikö se ole tärkeintä???kirja hylly, Linjaauto, makaroonilaatikko,sampoo... Menikö kielioppi poliisilta yöunet?
V:n (kuitenkin pienellä, kun keskellä lausetta!), ainekirjoitustunti, kielioppivirheitä, kirjahylly, linja-auto (pienellä, kun keskellä lausetta!), makaronilaatikko, sampoo (ässän päälle hattu), kielioppipoliisilta.
Meillä naapurit vain soittavat poliisin, jos lapset itkevät yli 10min putkeen.
Luulevat vissiin ettei heitä hoideta kunnolla, mutta kun meidän lapset sattuvat välillä ihan vain kiukuttelemaan. Heti kuuluu koputusta pattereista jos esim. naulaa yhden naulan seinään lauantai iltana klo.19.