Miksi aina kirjoitetaan koko Afrikasta, kun puhutana köyhistä?
Mieheni on eräästä Afrikan maasta. Maa sinällään on jo rikkaimpia afrikkalaisia maita. Ei siis ole ihme, että mieheni suku omistaa siellä kaksikin taloa. Taloissa asuu vuokralaisia, sillä ne talot ovat isoja. Vaikka mieheni äiti asustaakin paria huonetta, niin huoneita riittää kymmeniä sekä ala- että yläkerrassa. Ne talot ovat kuin pieniä hotelleja. Mieheni äidillä on leipomo, josta hän saa edelleen tuloja, vaikka ei siellä työtä teekään itse.
Ei siis koko Afrikka ole köyhää, jonne pitää antaa lahjoituksia. Jos kerran haluatte tukea jotain Afrikan köyhää osaa, niin ottakaa edes selvää, mitä tuette niillä lahjoituksillanne.
Pienenä vinkkinä, että Venäjällä on edelleen paljon köyhyyttä kuin myös entisen Jugoslavian alueella. Tämän lisäksi Intiastakin löytyy paljon autettavia.
Tunnetko monta suomalaista, jotka omistavat hulppeita taloja, joissa mahtuu ihmisiä asumaan vuokralla? Taitaa miehesi olla etuoikeutettu? Vai onko koko maassa asiat näin?
Minunkin mielestäni on tyhmää yleistää koko Afrikkaa, kun halutaan puhua jostain ongelmista. Jokaisella alueella on omat ongelmansa. Niin kuin meillä täällä Euroopassakin. Monissa paikoissa maailmassa menee ihmisillä hyvin, mutta kun jossain on hätä on tärkeää, että ihmiset siellä saavat apua. Tästähän me olemme samaa mieltä?