Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten teillä joululahjat nimetään kun niin tarkkaan tiedätte kuinka monta lahjaa kukakin antoi ja minkä arvoisia ne ovat?

Vierailija
25.12.2007 |

Meillä joulupukki tuo ( ja jättää kiireessä ovelle) lahjat eikä niissä katsota avatessa kuka on antanut ja mitä kenelle. Joistakin arvaa, joistakin ei.



Itse en samasta syystä merkitse kummilasten lahjoihin keneltä ne ovat, jos vanhemmat muistavat minkä muotoinen paketti mistäkin tuli, niin sitten muistavat tai tunnistavat käsialasta. Kortissa lukee aina vain yksikertaisesti " Matille / Maijalle"



Ja jos lahjavuoret ahdistavat, niin miksi ette rajoita toiveita / kerro että vain 3 tai x pakettia/ hlö? Montako lahjaa itse ostatte omille lapsillenne? Me emme ostaneet yhtään juuri siksi että paketteja tulee muutenkin ( no, keskimäärin 1lahja/lapsi/ kummi ja isovanhemmat, toiset isovanhemmat joskus lipeää ruodusta) eikä aikuiset sisarukset osta toisilleen mitään. Eipä tartte itkeä täällä vääristä, vääränarvoisista eikä lahjojen määrästä.



Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minun vanhemmille on mennyt perille että vain yksi lahja per lapsi. Ja yleensä melko tarkkaan toivonkin mitä tarvitaan. Aikuisille ei osteta lainkaan. Mutta sitten miehen puolen sukulaiset.. Tulee paketti tädeiltä ja serkuilta.. Ja ne appivanhemmat. Taas painotin ennen joulua että vaan yksi paketti per lapsi. Ja vielä esitin toiveitakin mitä voisi ostaa. Mutta ei mene perille. Tuli kaikkea krääsää jätesäkillinen, eikä mitään niistä mitä ehdotin (eikä olleet mitään kalliita edes). Ja aikuisille oli myös ostanut kaikkea mitä ei tarvita, vaikka ei pitänyt ostaa mitään :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla