Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Elakevakuutuskeskusteluun: Taloussanomat 12.12. Lukekaapas ajatuksella. Tuo 60% on keskimaarainen elake niille, jotka ovat jaaneet 2003 elakkeelle. Kuinka monta noista mahtaa

Vierailija
14.12.2007 |

pyöriä tällä palstalla?



" Eläketurvakeskus julkaisi keskiviikkona selvityksen, jonka mukaan palkansaajien eläke on keskimäärin 60 prosenttia palkasta.



Tämän verran eläkettä saavat keskimäärin ne, jotka lähtivät eläkkeelle vuonna 2003.



Eläkkeitä on verrattu eläkeläisten keskimääräisiin tuloihin viiden vuoden ajalta ennen eläkkeelle lähtöä. Kyseessä ovat ansiotulot ja tulonsiirrot.



Eläkeläisten juhlat alkavat kuitenkin olla ohi.



Eläketurvakeskus ei selvittänyt, miten jatkossa käy. Eläketurvakeskuksen johtaja Hannu Uusitalo kuitenkin ennakoi, että eläkkeet laskevat.



Hän viittaa Eläketurvakeskuksen aiempaan selvitykseen, jonka mukaan eläkkeet ovat vuonna 2075 keskimäärin enää 41,2 prosenttia samaan aikaan työtä tekevien keskipalkasta. Nyt eläkkeet ovat 51,5 prosenttia työssä olevien palkoista.



Aiemmassa selvityksessä siis verrattiin eläkkeitä samaan aikaan elävien palkkoihin.



Uusitalo arvioi, että kehitys on samansuuntaista, jos eläkkeitä verrataan omaan palkkaan.



Jos eläkkeet heikkenisivät omaan palkkaan verrattuna yhtä paljon kuin eläkeaikaan työssä olevien palkkoihin nähden, kävisi huonosti.



Eläke olisi keskimäärin noin 50 prosenttia palkasta kymmenien vuosien kuluttua.



Käymässä on päinvastoin kuin toive on. Kansaneläkelaitoksen kyselyyn vastanneista 95 prosenttia katsoo, että eläkkeen pitäisi olla 66¿71 prosenttia palkasta.



Todennäköisesti eläkeläisten ostovoima ei kuitenkaan heikkene jatkossa"

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta siis vanhaa tietoahan tuo on. Eläkevakuutuksen aion hankkia.

Vierailija
2/4 |
14.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

vakuutusyhtiöille. Kannattaa säästää itse suoraan osake- tai korkorahastoihin.



Vaikka säästäisi eläkevakuutuksen kautta, asiakkaalla on silti ihan se sama riski meneekö kurssit ylös tai alas, oli ne eläkevakuutuksen kautta tai itse suoraan sijoitettu samoihin rahastoihin. Ja vakuutuksessa lisäksi tulee kaikenmaailman palvelumaksuja, sekä se välttämättömänä myyty henkivakuutus, jonka preemiot ovat todella korkeat.



Ettekö kyseenalaista sitä, miksi pitää maksaa henkivakuutusmaksuja, jotta kuolemantapauksessa se säästämänne raha menee kuolinpesäänne eikä jää vakuutusyhtiölle???? Ihan sama asia, kuin jos pankkitiliin liitettäisi henkivakuutus, ja jos ei maksa sitä vakuutusta ja kuolee, niin tilin varat jäisivät pankkiin.





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuoleen ennen 70 vuoden ikää tai vakuutuksen säästöaikana, saa kuolinpesä NETTOmaksut pois vakuutuksesta. Siis vaikka rahastokurssit olisivat tippuneet ties mihin. Jos taas rahastokurssit sattuvat olemaan alamaissa ja kuolet niin sinne meni, eipä saa omaiset sitten paljoa mitään. Nämä vakuutusten vakuutuskohtaiset ehdot ovat vakuutusyhtiöiden omia, ei lakisääteisiä.

Vierailija
4/4 |
15.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuolemavaraturvaan liittyy maksuton lisäetu, joka suojaa edunsaajille suoritettavaa kuolintapauskorvausta rajoitetusti myös sijoitussidonnaisen säästöosan arvonlaskulta:



Jos vakuutussäästön määrä on pienempi kuin vakuutukseen maksetut nettovakuutusmaksut, kuolintapauskorvaus määräytyy nettovakuutusmaksujen perusteella.



Jos taas vakuutussäästö on suurempi kuin vakuutukseen maksetut nettovakuutusmaksut, määräytyy kuolintapauskorvaus vakuutussäästöjen perusteella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan kuusi