Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

viikkoja 35 ja vauva poikkitilassa- onko mahdollisuuksia

Vierailija
23.08.2007 |

vielä että kääntyy itsekseen. Mitä syitä vauvan poikkitilaan on? Vauva jo aika iso 3kg, minkäkokoisia muilla rv 35?

Kokemuksia?



Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

4200g, kääntyi oikeinpäin vain reilu viikkoa ennen laskettua aikaa, menin sovitun leikkauspäivän edeltävänä päivänä viimeiseen tutkimukseen leikkausta varten ja huomattiin että vauva oli kääntynyt, siitä vajaa viikko niin vauva syntyi



toisen lapsen kanssa sama homma, mutta olin hereillä kun kääntyi, auts! painoi 3850g

Vierailija
2/3 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oman vauvani perätila havaittiin vasta rv38+5. Ulkokäännöstä yritettiin, mutta turhaan. Tyttö oli jo " telakoitunut" lähtökuoppiin, eikä hievahtanutkaan kun naislääkäri ja kaksi hoitajaa yrittävät käännöstä.

Lääkäri sanoi jo ennen operaatiota, että nyt taitaa olla myöhäistä mutta yritetään kuitenkin.

Vauva oli siellä vielä sivuttain.

Tuo käännöksen yrittäminen tuntui eniten aivan ihon pinnassa, eli tuntui kuin lääkäri olisi yrittänyt työntää sitä ihoa eteenpäin täysillä voimin. Yritti jotain 15 minuutin ajan ärsyttää vauvaa liikkumaan, mutta ei tämä ollut moksiskaan. Oli kai niin kivat oltavat siellä mahassa.

Sairaalan polilla tämä tehtiin Kotkassa.

Kääntöyritys oli perjantaina, ja maaantaina sitten tuli maailmaan terve tyttö sektiolla. Eivät suositelleet alatiesynnytystä, koska vauvan kokoarvio oli yli 4kg ja ensisynnytys oli kyseessä.

Sinut varmaan kutsutaan polille ja käännöstä yritetään siellä. Saat jotain rauhoittavaa lääkettä, koska äitejä tämä tuppaa jännittämään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Unohtui äskeisestä mainita, että minut ultrattiin muista syistä rv 36 ja vauva oli tällöin raivotilassa. Lääkäri sanoi, että siellä se nyt on, eivät enää tämän jälkeen tuppaa kääntymään. Vaan kuinkas kävikään. Kyllähän se siellä kohdussa itsensä perätilaan änkesi. Toivottavasti sinun vauvasi tajuaa kääntyä oikein päin. Kerro sitten joskus meille palstalaisille kuinka kävi. Onnea loppuodotukseen!



4