Olisiko hyvää vinkkiä helppoon tonnikalasalaattiin?
Tarkoitus olisi syödä pitkästä aikaa kalaa ja ajattelin aloitta tonnikalasalaatilla (olen kasvissyöjä).
Salaatissa ei saa olla mitään riisiä, makaroonia tms. ihan vaan siitä syystä, että en jaksa valmistaa, kun on jo muutakin ruokaa tälle iltapäivälle.
Jostain löysin ohjeen, jossa on raejuustoa ja ananasta, mutta en pidä raejuustosta tai varsinkaan raejuusto + ananas-sekoituksesta ja siksi epäilen tätä versiota..
Mimmonenkohan tulisi aineksista fetajuusto + tonnikala + jäävuorisalaatti + tomaatti + kurkku + sipuli?
Tai parempaa ohjetta?
Kommentit (4)
Joskus jos kaapista löytyy, saatan lisätä kuutioina paprikaa/kesäkurpitsaa/tuoretta kukkakaalia tms. Mutta tuo perusta pysyy aina samana.
Mutta mutta..
" tee suht kirpakka kastike oliiviöljystä ja balsamicosta."
Tunnen itseni kohtalaisen tyhmäksi, mutta mikä on balsamico?
ap
punaviinietikka)
yleensä suhde 2 osaa ljyä ja 1 osa balsamicoa on sopiva, mutta kokeile pienemmällä määrällä ensin, on kirpeää! voit lisätä myös suolaa (ei jos laitat fetaa) ja mustapippuria tms
tonnikalaa
keitettyä kananmunaa
sipulia
salaattia
kurkkua
vihreitä papuja (haricots verts)
(anjovista)
tee suht kirpakka kastike oliiviöljystä ja balsamicosta.
Feta sopii hyvin tonnikalan kanssa!