Päiväkodista kesälomalla, voiko saada kelalta sisarkorotusta?
Olisiko kellään kokemusta aiheesta. Lapsi on 3kk lomalla päiväkodista niin tulipa mieleeni, että maksaisikohan kela tästä hyvästä sisarkorotusta vai ei?
Kiitoksia vastauksista!
Kommentit (10)
3-vuotias poika tarvitsee ikäistään seuraa ja paras ratkaisu oli puolipäivähoito, itse kotona 1-vuotiaan kanssa.
Vierailija:
3-vuotias poika tarvitsee ikäistään seuraa ja paras ratkaisu oli puolipäivähoito, itse kotona 1-vuotiaan kanssa.
Me emme kerhoissa käy, koska tällä paikkakunnalla ainoat kerhot on seurakunnan, ja me emme ole kristittyjä. Siksi päiväkoti 3 päivänä viikossa.
Asiaan: koska lapsella on päivähoitopaikka olemassa, ei ole mahdollista saada sisaruskorotusta Kelasta. Jos paikka irtisanottiin keväällä, silloin saa korotuksen.
Että ikäistä seuraa jne jne jne jne löytyy jokapaikasta mistä haluaa etsiä. Meidän poika kuitenkin kaipasi muutakin kuin äitiä 24/7 joten hänelle tämä tarha ratkaisu sopii oikein hyvin :) Ymmärrän minä teitäkin, jotka pidätte lapset kotona.. onhan se tuellisesti viisaampaa ja jos jaksatte leikittää lapsianne kokoajan tai on hyvä tukipiiri niin mikä ettei. Meillä kaikilla ei ole.
Eli Ap haluaa sekä hoidattaa lapsensa muualla että saada silti vielä kotihoidontuen... Aika avutonta!
Sinähän se hauska olet :D tottakai pidän tarhapaikan, että poika pääsee syksyllä jatkamaan siitä mihin jäi ja kesälomalle olisi todella kelvannut tämä sisarkorotus, nämä tuet kun ovat huiman suuria. Enhän kysynyt, että voinko saada kaikki rahat ja viedä lapset tarhaan en. Tarkista lukutaito, eläkä naputa ;)
-T-
_että_ nostaa kotihoidontuen sisarusosaa samasta lapsesta. Ihan niin kuin kirjoitin, luki luki vain itsellesi. Sinä et edes ole hauska.
8
Miksi se on päiväkodissa, jos olet kotona?