Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä 4 kk neuvolassa pitäisi tapahtua?

Vierailija
22.08.2007 |

Oltiin tänään 4 kk lääkärineuvolassa. Kesti alle 15 min. Ei sanallakaan kyselty lapsen syömisestä, nukkumisesta tms. Lääkäri katsoi vain mitat, heijasteet ja refleksit ja kuunteli sydämen vauvan huutaessa täyttä kurkkua. Voiko itkevältä vauvalta edes kuulla mahdollisia sivuääniä?



Sitten meidät heitettiinkin ulos. Jäi hölmistynyt olo. Millaista muilla on ollut?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
22.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja enemmän puhutaan vain, jos jotain ongelmaa epäillään. Terveydenhoitaja puhuu tarkemmin nuo syömiset ym.

Siihen on vaikea ottaa kantaa, tuliko tutkimus tehtyä riittävästi, jos vauva huusi täyttä kurkkua. Kauaa se ei kokeneelta lääkäriltä kestä, osan hommista voi tehdä huutavallekin, ja osan kun vauva " vetää henkeä" . Täyshuudon kanssa ei kaikki kyllä onnistu

t:lekuri

Vierailija
2/4 |
22.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla kuntakohtaista tämäkin. Kaveri sanoi, että heillä menee aina tunti neuvolassa, vaikkei mitään vikaa lapsessa olekaan. Meillä menee max puoli tuntia, tämän päiväinen oli kyllä pohjanoteeraus.



Lääkäri oli vastavalmistunut joten jäi vähän epäilyttämään, etenkin kun synnärillä yks kätilö väitti kuulevansa jotain sydämen lisälyöntejä. Argh!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

-tunnistaa liiallinen tonus sekä poikkeavat asento-ja liikemallit sekä puoliero

-infantiilispasmiin liittyvät säpsähdykset tunnistettava

-katseella seuraaminen

-sydämen auskultaatio ja femoralispulssit

-pään kannatus

-varhaiset heijasteet ja niiden häviäminen

-nilkkojen fleksoiminen

-vatsan palpaatio

-yläraajoihin varaaminen





siinä se, terkan tehtävä enemmän on ne syömisjutut ym.

Vierailija
4/4 |
22.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minäkin olen sitä mieltä, että syömiset ja nukkumiset on terkkarin asia kysellä ja kertoa.

t. toinen lekuri.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kolme