Miksihän Tahdon asia- sarjassa olivat niin vauvakielteisiä?
Vai oliko tarkoitus herätellä perheitä huomaamaan millaiseksi arki on muodostunut? Ei sellainenkaan maailma, jossa isät ottavat vastuun perheestä ja äidit luovat uraa ole ainoa oikea malli. Ja pettämiset annetaan anteeksi ja sitten eletään onnellisena loppuun asti.
Hauska sarja ei siinä mitä.
Kommentit (3)
Totta tietysti, että isät monesti pakenevat kun äidit toteuttavat täydellistä äitiyttään.
Hienosti poimittu tämän palstan helmiä, kuten " neuvolasta kerrottiin että nyrkkisääntönä on ettei lapsi voi olla erossa vanhemmistaan kuin sen verran öitä kuin hänellä on ikävuosia - me ei päöästä mihinkään vielä puoleentoista vuoteen (ja samaan aikaan muija kotona plussaa)" ja " siis mähän en koskaan juo alkoholia mun lasteni nähden (ja sitten firman bileissä ihan perzeet olalla)
Aivan mainio sarja. Ja olihan siinä paljonkin kohtauksia joissa lapset oli ihania ja kivoja ja niiden kanssa puuhattiin kaikkea kivaa - jopa Mikko touhusi innoissaan niitä spelttihommia tyttöjen kanssa.
Tosin meillä isä oli se joka vaihto maisemaa kun kaksoset syntyi ja mulla ne edelliset lapset oli pienempiä kuin tuossa sarjassa.