Voinko antaa lapselleni saman nimen kuin läheinen serkkuni?
Olen jo lapsesta asti ajatellut laittavani lapselleni (jos minulle sellaisia suodaan) nimeksi sofia. Nyt serkkuni ehti ensin ja minä olen murheen murtama. Voinko antaa lapselleni saman nimen? Miten itse äitinä kokisit jos joku antaisi saman nimen kuin sinun lapsellani. Itseäni se ei haittaisi, en ole ollenkaan suuttuvaa/loukkaantuvaa tyyppiä, mutta en myöskään haluaisi pahoittaa serkkuni mieltä ja pelkään, että niin tässä kävisi. Aion tietysti kysyä hänen mielipidettään, mutta mitä jos hän jyrkästi vastaa ei.
Kommentit (12)
sofia on niiiin puhkikulunut ja yleinen nimi, etten senkään puolesta sitä omalleni antaisi vaikka kaunis onkin.
Maailma on täynnä kauniita tytönnimiä. Laita Sofia vaikka yhdeksi nimistä. Esim Frida Sofia?
Sofianna! Se on kaunis ja paljon harvinaisempi.
Mulla ja mun miehen serkulla kävi vastaava juttu ja minä ratkaisin ongelman tuolla anna-päätteellä. En ole katunut. Mutta tiedän, että tuollainen tilanne syö miestä/naista! :)
pikkuserkuilla olisi ollut sama sukunimikin! Ikäeroa oli pari kuukauta ja välit olivat ja ovat läheiset. Kerroin kyllä miehen serkun vaimolle, että nappasivat meidän tytön alkuperäisen nimen. Naureskeltiin vain, ei muuta.
En tiedä siitä anna-päätteestäkään. Olen vain niin rakastunut, tuohon kuluneeseen nimeen
ehti antaa pojalleen nimeksi Eero, me annettiinkin Iiro. Kahden vuoden päästä serkku erosi, Eero asuu äitinsä luona eikä olla nähty heitä vauva-ajan jälkeen. Hyvin olisi voitu antaa Eero nimeksi, mutta kun vauvaa näki silloin, ei se Eero meidän lapselle olisi sopinutkaan... Tarkoitan vaan, että kun näet lapsesi, se voikin olla kaikkea muuta kuin Sofia:)
Kyllä koko ajan epäiltäisiin, että sulla ja miehelläsi ei sitten ollut mielikuvitusta tuon enempää, vaan piti toista kopioida.
Ennenkaikkea olen kuitenkin sitä mieltä, ettei nimeä voi antaa lapselle ennenkuin sen lapsen on nähnyt. Jos se ei susta näytäkkään Sofialta, niin älä nyt jääräpäisesti pidä päätäsi, vaan katso lapselle hänen näköisensä nimi. Mulle kävi nimittäin niin, että koko ikäni ajattelin tyttäreni olevan sitten Elina. Kun näin tämän vaaleahiuksisen pullukan (mielestäni Elina oli tummahiuksinen solakka) vauvan, niin en vaan voinut pitää sitä lasta Elinana. Eikä päiväkään ole kaduttanut. EN enää edes toivo sitä Elinaa laitettavaksi muillekaan mahdollisille lapsilleni.
Mun mies olisi vielä suostunut tuohon Elinaan, mutta nyt me keksittiinkin yhdessä sopiva nimi, johon takuuvarmasti molemmat olivat valinnassa olleet mukana. Olisi ikävä ollut, kun olisin miettinyt loppuikäni, että jos se mies olisikin joustanut vaan, koska on luonteeltaan niin pehmo ja rakastunut muhun. Se olisi ollut väärin häntä kohtaan. Lapselle se nimi tuli, se on meidän yhteinen lahja hänelle, eikä se ole miehen lahja minulle, kuten Elina olisi ollut. Vaikeasti selitetty, mutta ehkä ymmärrät.
Meidän pojalle oli luonnollisestikin nimi mietittynä, mutta kun hän syntyi, niin ei ollutkaan yhtään sen näköinen. Nimi vaihtui, eikä se alkuperäinen nimi olisi hänelle sopinutkaan.
Jos ap:sta tuntuu, että tyttö ei sovi muu nimi kuin Sofia, niin antakaa ihmeessä se nimi! Minä kuitenkin juttelisin asiasta serkun kanssa. Eihän sun tartte kysyä, että saako antaa. Kerrot vain, että aiotte tehdä näin. Jos siitä tulee hirveä sota, niin se tulisi kastajaisten jälkeenkin...
10 ja 11
Eikä mua haittaa yhtään, kivahan se vaan on jos joku tykkää samasta nimestä. Ei tosin olla serkkuni kanssa mitään hirveän läheisiä, nähdään ehkä kerran vuodessa.
Ei ne nimet ole kenenkään yksinoikeuksia. Ja sitä paitsi, vaikka nyt olisitte paljonkin tekemisissä, ei se tarkoita, että vaikka 15 vuoden päästä tilanne olisi sama. kauniin nimen olet valinnut, sillä itsellänikin on Sofia.
Tai Sonja? Itse en varmaankaan kehtaisi laittaa.
Kiitos vastauksista.
Me olemme mieheni kanssa molemmat kiintyneitä tuohon nimeen ja lisäksi minulla oli lapsena hyvä ystävä jonka nimi oli Sofia, ala-asteella tämä Sofia kylläkin jo muutti pois, eikä sen jälkeen ole suuremmin yhteyttä pidetty. Lisäksi miehellä on ollut opettaja nimeltä Sofia, josta hän piti suuresti.
En itsekään haluaisi antaa samaa nimeä kuin serkkuni, mutta minun on vaikea kuvitella antavani muuta nimeä. Meistä varmaan tuntuisi, että muut ovat ns. korvikenimiä kuin ei tätä suosikkiamme voitu antaa.
Ehkä kannattaisi kysyä tältä Sofian äidiltä, mitä olisi asiasta mieltä?
Itse en antaisi samaa nimeä.