Kolmipäiväiset polttarit. Järkee vai ei?
Miehen ystävät on taas vähän kehitelleet eräälle ystävällee polttareita. Kestävät kuulemma perjantaista sunnuntaihin ja ovat vieraalla paikkakunnalla.
Vain yhdellä muulla pariskunnalla meidän lisäksi on perhe, joten muille heistä se on kai ok, mutta minusta hieman kohtuutonta. Lisäksi kun miettii, miten paljon rahaa tuollaiset polttarit maksaa, niin minusta on älytöntä.
Olenko jotenkin kohtuuton, kun käskin miehen miettiä kaksi kertaa meneekö koko polttareihin? En haluaisi kieltää menemästä, mutta tiedän, että polttarit maksavat vähintään 200 euroa/henkilö eikä meillä ole sellaiseen varaa. Miten itse suhtautuisit?
Kommentit (25)
Haluaako miehesi edes mennä koko viikonlopuksi örveltämään? Voisiko osallistua vain yhtenä päivänä?
Taitaa vaan harmittaa kun ei ole itselles samanlaista viikonloppua tulossa!
Jos olisi täällä kotikunnalla, niin mies voisi varmaan osallistuakin vasta lauantaina.
ap
Mun mielestä on kiva, jos joku haluaa/jaksaa järjestää kaveriporukalla kivaa koko viikonlopuksi. Minä ainakin osallistuisin mielelläni ja uskon, että miehenikin.
Jos teillä on raha/vapaa-aikaongelmia, niin sitten kannattaa vaan sopia polttariporukan kanssa etukäteen, että osallistuu vaikka vain yhdeksi päiväksi.
Pahinta mitä voit tehdä, on että alat syyllistää miestäsi hänen kaveriporukan järjestelyistä ja rahanmenosta.
te, jotka ihmettelette ap:n reaktioita, oletteko kenties niitä, joilla on muutenkin tapana huidella aina kavereiden kanssa viikonloppuja ja lomia, ja kavereita voi tavata aina vain baareissa, meillä kaikilla muilla kun se ei ole tapana. Jos mun miehelle tulisi moinen kutsu, ei se kyllä missään tapauksessa lähtisi. Kyllähän tuossa vaakakupissa painaa se, että rahat on perheeltä pois ja aikakin myös.
Eihän noita polttareita nyt joka viikonloppu ole
sanon, että parisuhteessa on aika tärkeää oivaltaa, että se on kompromisseja ja että toisenkin ajatukset on otettava huomioon, eikä aina vain ajatella itseään ja elää samoin kuin sinkkuvuosina.
Äläs sano, anna kun arvaan.. Sulhaselle on avattu jopa polttari-tili? Ja hän saa rahat omaan käyttöön?
Tunsin tälläisenkin tapauksen..
Eikä toi hinta ole paha, saman verran menee normaalina mökki viikonloppuna!
Antakaa niitten miestenne edes välillä relata niin ne jaksaa kuunnella teidänkin narinaa paremmin =)
On meillekin iso raha tuo 200e. Eikä mökillä noin paljoa mene vkonloppuna, mukaan laskettuna autokulutkin. Murisisin minäkin jos pitäs tolla hinnalla polttareita viettää.
Ei se mulle kuulu mitä ne siellä tekee ja mihin aikuinen mies rahansa käyttää =)
17
Ainut syy mitä keksin on se, että nainen on vaan kateellinen...
Tähän kai tää suuntaus on mennyt. Mun mielestä yksi päivä olisi riittänyt mainiosti, mutta eipä siinä mun mielipidettä kyselty..
Harvoinpa se kaveriporukka kuitenkaan ehtii yhteen kokoontua, kerran vuodessa suotakoon.
oli ihan pieniä (alle 3-vuotiaita). Silloin ei kumpikaan olisi kehdannut jättää toista pe-su yksin.
Mikäpä siinä, jos perheettömät miehet haluavat remuta ja pitää hauskaa.
Ap:n varsinainen huolenaihe koskee kuitenkin omaa miestään, eiksniin... ei siis sitä, miten ihmiset ylipäänsä viettävät polttareitaan. Jos teillä on rahasta tiukkaa, voisit hyvin sanoa miehelle, että mieti, onko meillä varaa tuohon. Älä kuitenkaan suostu ottamaan itsellesi natkun vaimon roolia, jätä ratkaisu miehelle. Jos hän menee, sinä voit sanoa, että noniin, minä sitten menen viikonlopuksi syksyllä...
JOs on tyypillistä känniörvellystä kolme päivää, en ymmärtäisi miehen osallistumista. JOs taas on järkevää ohjelmaa ja miehestäkin mukavaa, niin antaisin mennä.
jos on naimisissa ja perheellinen, ei rahat niin vain omia ole, vaan kyllä ne kuuluu sentään olla yhteisiä.
Kyllä normaalit polttarit on yksi päivä ja muutama kymppi per osallistuja!